Rolety zapewniają prywatność, chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem i są ozdobą wnętrza. Dodatkowo w przypadku zewnętrznych produktów mogą zabezpieczać przed włamaniem. Chcesz, żeby Twoje osłony na okna służyły Ci przez wiele lat? Sprawdź, w jaki sposób zadbać o nie.

Rolety zewnętrzne — jak o nie zadbać?

Rolety zewnętrzne są wykonane zazwyczaj z bardzo wytrzymałych materiałów. Są narażone na działanie czynników atmosferycznych jak deszcz czy śnieg. W związku z tym ich powłoka jest zazwyczaj łatwa w utrzymaniu. Jeżeli dodatkowo stawiasz na osłony antywłamaniowe, tym bardziej możesz zauważyć znaczną odporność na ścieranie i wgniecenia.

Mogłoby się wydawać, że w takim razie rolety zewnętrzne nie potrzebują, żeby o nie szczególnie dbać. Jednak nie jest to prawda. Konieczne jest, żeby impregnować je oraz oczyszczać. Pamiętaj również, że znajdują się w nich mechanizmy umożliwiające podnoszenie i opuszczanie osłon. Oznacza to dodatkowe elementy, o które należy zadbać.

Przynajmniej jeden raz w roku sprawdzaj, czy wszystkie fragmenty obudowy dobrze do siebie przylegają. Zadbaj również o naoliwienie zawiasów i konstrukcji. W ten sposób możesz zapewnić sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwo. Jeżeli rolety łatwo się poruszają, zwiększa to ich skuteczność i zmniejsza ryzyko zatrzaśnięcia się.

Jak często czyścić rolety zewnętrzne?

W przypadku rolet zewnętrznych może być konieczne częstsze czyszczenie. Szczególnie, jeżeli mieszkasz przy ruchliwej ulicy. Najlepszym rozwiązaniem jest dokładne umycie osłon w tym samym dniu, kiedy zajmujesz się oknami. Częstotliwość porządków jest uzależniona od miejsca, w którym mieszkasz oraz Twoich indywidualnych preferencji. Używaj do tego delikatnych środków do czyszczenia powierzchni. Pamiętaj, żeby na koniec przetrzeć wszystko wilgotną ściereczką, a następnie wytrzeć do sucha.

Rolety rzymskie i inne materiałowe — doskonały wybór, ale również konieczność czyszczenia

Decydując się na rolety materiałowe, na przykład rzymskie musisz liczyć się z ich częstym czyszczeniem. Podobnie jak inne tkaniny, te również bardzo łatwo zbierają kurz z pomieszczenia. Dlatego przynajmniej jeden raz w tygodniu, przy okazji czyszczenia mieszkania, obetrzyj osłony z zabrudzeń.

Jeden raz na miesiąc lub dwa warto wyczyścić je za pomocą wilgotnej ściereczki. Jeżeli nie ma na nich dodatkowych zanieczyszczeń lub plam, wystarczy sama woda. Jeżeli jednak są mocno zabrudzone, zdejmij się ze ściany i upierz w specjalnym detergencie lub pralce. Sposób postępowania jest uzależniony od rodzaju produktu, jaki posiadasz.

W jaki sposób dopasować produkty na wymiar do luki okiennej?

Dbanie o rolety to nie tylko ich oczyszczanie. To również prawidłowe dopasowanie do luki okiennej, w której się znajdują. Powinny móc się swobodnie opuszczać i podnosić. Nie mogą dotykać do ściany. W ten sposób możesz zaciągnąć lub zetrzeć powierzchnię osłony i doprowadzić do jej uszkodzenia.

Jeżeli decydujesz się na produkty na wymiar, koniecznie odpowiednio zmierz powierzchnię okna. Pamiętaj, żeby zostawić bezpieczne przestrzenie, które umożliwią swobodne korzystane z rolet. Niezależnie od rodzaju osłon, każda z nich może wymagać dodatkowych zabezpieczeń na dole. Nie powinny opierać się na ziemi lub parapecie, ponieważ w ten sposób może dojść do zaginania materiału.

W jaki sposób najlepiej czyścić rolety?

Kupując produkty od Rolety-Żaluzje-Katowice można mieć pewność wysokiej jakości. Dlatego tak istotne jest regularne, delikatne oczyszczanie. Jeżeli dbasz o swoje osłony zgodnie z instrukcjami, możesz nie potrzebować dodatkowych detergentów. Wystarczy wilgotna ściereczka lub delikatny detergent do mycia powierzchni. Jeżeli jednak chcesz dokładnie wyczyścić materiały, sięgnij po rekomendowane produkty.