Siedzący tryb życia jest w dużym stopniu powiązany z wykonywaniem pracy przy komputerze. Może to mieć negatywny wpływ na zdrowie i postawę ciała. Szczególnie wtedy, gdy krzesła nie są dopasowane do kształtu ciała, przez co nie podtrzymują dobrze kręgosłupa. Jeśli chcesz uniknąć przykrych dolegliwości, to powinieneś wybrać fotele ergonomiczne, aby praca przy biurku była znacznie przyjemniejsza.

Czym wyróżniają się ergonomiczne krzesła?

Profesjonalne fotele ergonomiczne zostały zaprojektowane w taki sposób, aby uprzyjemniały wielogodzinną pracę przy biurku i komputerze. W końcu zostały zaprojektowane w taki sposób, aby były wygodne, stylowe, a przede wszystkim dopasowywały się do ciała człowieka. Dzięki temu są zdrowe dla kręgosłupa. Krzesła renomowanych marek typu Meble Makarowski umożliwiają odpowiednie ułożenie ciała, a jednocześnie współgrają z ruchami wykonywanymi podczas pracy. 

Fotele ergonomiczne są chętnie wykorzystywane nie tylko w domowych biurach, ale również w salach konferencyjnych, biurach i innych miejscach, które są przygotowane do wielogodzinnej pracy przy komputerze.

Jak wybrać fotel ergonomiczny do pracy?

Nie każdy fotel, jaki zobaczysz w sklepie, można nazwać ergonomicznym. Dlatego musisz znać kilka podstawowych zasad, dzięki którym wybierzesz naprawdę wygodny model. Taki mebel uprzyjemnia pracę, a do tego wpływa na wygodę i zdrowie. 

Najlepsze krzesło ergonomiczne łączy funkcjonalność z ciekawym designem, więc nie zapomnij o żadnej z tych kwestii, a z pewnością zdecydujesz się na odpowiedni model.

Regulacja wysokości oparcia

Z łatwością dopasujesz oparcie do swojego wzrostu, gdy tylko zdecydujesz się na fotel z możliwością regulacji oparcia. Szczególnie jest to ważne dla odcinka lędźwiowego. Oprócz tego przydatna jest funkcja regulacji kąta nachylenia oparcia.

Wyprofilowane oparcie

Proste oparcie nie dopasuje się do naturalnego kształtu kręgosłupa. Zamiast tego powinieneś zdecydować się na mebel, który przypomina literę S. Dzięki temu zyskasz odpowiednie podparcie dla odcinka lędźwiowego, piersiowego, krzyżowego i szyjnego.

Solidny materiał i dbałość o detale

Koniecznie zwróć uwagę na to, z jakich materiałów jest wykonane krzesło ergonomiczne. Przede wszystkim skup się na jakości tych tworzyw, a także na możliwości swobodnej cyrkulacji powietrza. 

Pamiętaj, że fotel do gabinetu to inwestycja na wiele lat, więc trwałość materiałów ma kluczowe znaczenie podczas dokonywania ostatecznego wyboru. Wtedy z pewnością przez długi czas będziesz korzystać z tego mebla.

Podłokietniki

Nadal nie wszystkie fotele biurowe mają podłokietniki – to spory błąd. W końcu ich obecność ma kluczowe znaczenie do zachowania prawidłowej postawy ciała oraz komfortu podczas pracy. 

Dodatkowo podłokietniki powinny być regulowane, aby można je było ustawić w taki sposób, żeby odciążały mięśnie karku i stawy barkowe. Szczególnie podczas wielogodzinnej pracy siedzącej te części ciała są przeciążone, więc podłokietniki mogą to zmienić.

Wygodne siedzisko

Jakość siedziska to kolejny element, którym wyróżnia się ergonomiczny fotel. Choć ma być komfortowe, to jednak nie może być zbyt miękkie i głębokie. W końcu nie utrzyma wtedy ciała w najzdrowszej pozycji. Zazwyczaj krzesła do gabinetu powinny dawać oparcie ⅔ długości ud. Dzięki temu skutecznie odciąży kręgosłup. Jednocześnie korzystanie z tego fotela będzie dla Ciebie naprawdę przyjemne.

Jaki fotel do gabinetu sprawdzi się najlepiej?

Tak naprawdę ergonomiczne krzesła są coraz łatwiej dostępne, a do tego znajdziesz produkty dostosowane do różnych budżetów. Zwróć jednak uwagę na to, że większa różnorodność w połączeniu z niskimi cenami może wpływać na wygląd foteli. Ten aspekt również jest istotny, ponieważ decyduje o tym, jak będzie się prezentować gabinet, sala konferencyjna lub inne pomieszczenie, gdzie znajdzie się ten mebel. Najlepiej, jeśli zdecydujesz się na dość neutralny kolor – czarny, szary bądź biały, a z łatwością dopasujesz krzesło do aranżacji wnętrza.

Ufaj jedynie dobrze ocenianym producentom, ponieważ to gwarancja wysokiej jakości oraz trwałości wykorzystanych materiałów. Poza tym masz pewność, że konstrukcja produktu faktycznie umożliwi utrzymanie prawidłowej postawy i dobrze sprawdzi się nawet podczas wielogodzinnej pracy przy biurku. Jednocześnie fotel pozwoli odciążyć kręgosłup, zachować prawidłową i bezpieczną pozycję. W dłuższej perspektywie czasowej może to wpłynąć na ograniczenie chorób zawodowych oraz lepszą kondycję ciała. Sprawi też, że nie będziesz borykać się z uporczywymi bólami pleców.