Nie chcesz, aby drzwi mebli pozostawiały na ścianach nieestetyczne ślady? Zależy Ci na tym, by uniknąć trzaskania? Wybierz odbojniki meblowe!

Akcesoria jak odbojniki meblowe mają szerokie zastosowanie i mogą być one wykorzystane w wielu meblach po to, aby korzystanie z nich było łatwiejsze. Zobacz, jakie rodzaje odbojników meblowych można znaleźć w sprzedaży i kiedy warto się na nie zdecydować.

Do czego służą odbojniki meblowe?

Elementy jak odbojniki meblowe przeznaczone są przede wszystkim do zapobiegania odbijaniu się drzwi meblowych od ścian oraz od mebli. Odbojnik pozwala wtedy na zatrzymanie ich w odpowiednim miejscu i przeciwdziała ich uszkodzeniu. Zmniejsza również hałas towarzyszący zamykaniu drzwi.

Odbojniki mogą być zamontowane na ścianach oraz na podłogach. Również dostępne są one w specjalnym wariancie przeznaczonym do drzwi magnetycznych. Do kategorii jak odbojniki meblowe zaliczane są również amortyzatory do mebli.

Odbojniki meblowe – rodzaje

W sklepach można znaleźć odbojniki meblowe w różnych wariantach, które mogą być dopasowane również do konkretnego przeznaczenia, na przykład do danego mebla oraz jego położenia.

Najprostsze w stosowaniu i najtańsze są silikonowe odbojniki meblowe. Mają one postać samoprzylepnych elementów wykonanych z przezroczystego i elastycznego silikonu, który bardzo dobre amortyzuje drzwi meblowe. Można przykleić je w dowolnym miejscu, na przykład na ścianie albo na innym meblu, aby zapobiec odbijaniu drzwi. Różne wielkości i kształty powodują, że można łatwo dopasować je do konkretnego przeznaczenia.

W sprzedaży dostępne są również odbojniki meblowe w postaci amortyzatorów – hamulców do drzwi. Stosowane są one w szafkach meblowych i pozwalają na ciche i delikatne domykanie ich drzwiczek. Najczęściej mają one pneumatyczną budowę i dzięki niej skutecznie hamują szafki i zapobiegają ich trzaskaniu.

Aby zapobiegać nadmiernemu otwieraniu się drzwi, warto zdecydować się na odbojniki w formie stoperów. Określane są one również jako ograniczniki. Są one najczęściej umieszczane na podłodze i mogą być montowane na stałe albo mogą być przenośne. Są one wyposażone w gumowe elementy, które zapobiegają trzaskaniu drzwi i powodują, że nie otwierają się one całkowicie. Można w ten sposób zapobiec uszkodzeniu ściany. Sprawdzają się one również przy drzwiach wewnętrznych.

Na drzwi można również wybrać odbojniki na klamki. Są one mocowane bezpośrednio na klamkach drzwiowych i zapobiegają uszkadzaniu przez nie ścian i innych powierzchni. Chronią one również klamki przed uszkodzeniem.

Gdzie można kupić odbojniki meblowe?

Obecnie odbojniki meblowe w wielu wariantach są sprzedawane w różnych sklepach. Można zakupić je między innymi w sklepach z akcesoriami meblowymi, ale również w sklepach budowlanych i wykończeniowych.

By dobrać odpowiedni rodzaj odbojników meblowych czy drzwiowych, warto również zdecydować się na sprawdzenie ofert w sklepach internetowych. To właśnie w nich można znaleźć wiele wariantów odbojników i dopasować je specjalnie do własnych potrzeb.