Umywalka to podstawowy element wyposażenia każdej nowoczesnej łazienki. Na pierwszy rzut oka jej wybór wydaje się prosty, jednak w sklepach można znaleźć umywalki w wielu wzorach i kształtach. Mogą być barwione na różne kolory i wykonane z materiałów o różnej jakości. Podstawową kwestią jest sposób montażu. Jak wybrać najlepszą umywalkę, aby spełniła potrzeby wszystkich domowników?

Styl aranżacji i wielkości łazienki

Podczas wyboru umywalki należy uwzględnić rozmiar pomieszczenia oraz styl, w którym urządzona jest cała łazienka. Ważna jest wygoda użytkowania, dlatego należy uzyskać optymalną organizację przestrzeni. W mniejszych łazienkach umywalka często będzie musiała być wąska, można natomiast zamontować model z baterią znajdującą się z lewej lub prawej strony, co pozwoli na uzyskanie większej przestrzeni na mycie rąk.

Warto zdecydować się na montaż umywalki z szafką, dzięki czemu środki czystości i akcesoria mogą być wygodnie rozmieszczone na półkach. Najczęściej kupowane są umywalki w jasnych barwach, na rynku dostępne są jednak także odmiany czarne, niebieskie, a nawet złote. W ten sposób umywalki łazienkowe mogą stanowić element dekoracyjny każdego wnętrza, nawet jeśli nie dysponujemy dużą przestrzenią lub pomieszczenie ma nietypowy układ.

Umywalka wpuszczana w blat

Do najczęściej wybieranych modeli należy umywalka wpuszczana w blat. Jest zintegrowana z szafką, dzięki czemu nie posiada łączeń pomiędzy blatem i krawędzią elementów ceramicznych. W związku z tym można ją bardzo łatwo czyścić. Wszystkie elementy montażowe mogą być skutecznie schowane przed wzrokiem gości, co doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach o niewielkim metrażu. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że w szafce tracimy miejsce na przechowywanie często używanych przedmiotów.

Oryginalna umywalka nablatowa

Bardzo praktyczna jest także umywalka nablatowa. Ma niebanalny wygląd i pozwala na zaoszczędzenie miejsca w szafce. Za pomocą wyższego brzegu umywalki możemy uzyskać większy komfort, zwłaszcza podczas mycia twarzy lub golenia. Umywalka nablatowa może być efektownie wyeksponowana, co ma szczególne znaczenie w nowoczesnych wnętrzach, które w dużym stopniu odzwierciedlają charakter właściciela domu. Wysokość blatu musi być jednak dostosowana do konkretnego modelu umywalki, dlatego w razie naprawy lub wymiany możemy być narażeni na większe koszty.

Wygodna umywalka podblatowa

Umywalka podblatowa jest instalowana poniżej blatu łazienkowego. Aby ją zamontować, w szafce należy wyciąć specjalnie dopasowany otwór. W ten sposób brzegi mogą być ukryte i całość może wyglądać niezwykle atrakcyjnie. Umywalka podblatowa daje możliwość tworzenia ciekawych aranżacji wnętrza, poza tym oszczędzamy miejsce na blacie.

Sposób montażu powoduje, że umywalka podblatowa jest w mniejszym stopniu narażona na uszkodzenia podczas codziennej eksploatacji. Jej montaż jest jednak bardziej kosztowy i skomplikowany, ponadto może uniemożliwić instalację pojemnej szafki poniżej. Dlatego umywalka podblatowa powinna być stosowana przede wszystkim w dużych łazienkach lub pomieszczeniach, gdzie wszystkie urządzenia są instalowane w wersjach zabudowanych.

Jakość i renoma producenta

Przy wybieraniu umywalki warto zwrócić uwagę na jakość wykonania, a także producenta. Warto korzystać z modeli uznanych firm, których produkty uzyskują pozytywne oceny kupujących od wielu lat. Wśród nich można wymienić umywalki firm takich jak Koło i Duravit. Są łatwe w montażu i mają powierzchnie niewymagające skomplikowanej konserwacji. Na stronach internetowych można znaleźć wiele porad dotyczących prawidłowego montażu i użytkowania produktów. Dlatego wysokiej jakości umywalka może stać się atrakcyjnym elementem wyposażenia wnętrza i służyć bezawaryjnie przez wiele lat.