Każdą posiadaną przestrzeń warto w jakiś sposób wykorzystać. A zwłaszcza jeśli chodzi o mieszkania w blokach. Osoby wynajmujące kawalerki czy nawet większe metrażowo lokale zazwyczaj narzekają bowiem na brak optymalnej ilości pomieszczeń do przechowywania rzeczy, z których nie korzysta się na co dzień. Trudno upchnąć je wszystkie pod łóżkiem czy na balkonie. A zwłaszcza zimą, kiedy to mroźna temperatura mogłaby zaszkodzić meblom, sprzętom i droższym urządzeniom. Najlepiej i najbezpieczniej przechowywać takie rzeczy po prostu w piwnicy. A jak ją zagospodarować, aby stała się funkcjonalnym i praktycznym schowkiem?

Zagospodarowanie piwnicy w bloku

Zagospodarowanie piwnicy w blokuPiwnice w blokach przeważnie nie są zbyt duże. Niektóre z nich przypominają bardzo ciasne klitki, których metraże nie przekracza dwóch czy trzech metrów kwadratowych. Czy na takiej powierzchni da się więc cokolwiek upchnąć? Ano da się, jednak liczy się tutaj pomysłowość i spora dawka zaangażowania. Architekci potrafią wyczarować niesamowitą ilość schowków i powierzchni organizacyjnych. Nawet w tych najmniejszych pomieszczeniach. A choć przeciętnemu człowiekowi trudniej będzie takie efekt uzyskać, dalej pozostaje on w zasięgu rąk. Wystarczy trochę się postarać. Innym problemem bywa jednak słabe zabezpieczenie piwnic blokowych.

Na ogół nie są one w żaden specjalny sposób chronione. Bywa i tak, że całościowe pomieszczenie zawierające wszystkie piwnice lokatorów nie jest nawet zamykane na klucz. A prowadzące do niego drzwi każdy może swobodnie otworzyć – czy to sąsiad z bloku obok, czy to osoba o nie do końca przyjaznych zamiarach. Jeżeli więc domownicy zamierzają przechowywać w takim miejscu cenniejsze rzeczy – meble, ubrania, urządzenia albo np. rowery – powinni pomyśleć o zamontowaniu pewnych zabezpieczeń.

Jak zabezpieczyć piwnicę?

Jednym z nich będą po prostu drzwi. Te, które przynależą najczęściej do blokowych piwnic przypominają zwykłe deski i… nimi właśnie są. W żaden sposób nie chronią zawartości lokalu. Ponieważ wystarczy przełożyć przez nie rękę. Aby następnie otworzyć drzwi od wewnątrz, wejść do środka i zabrać to, na co ma się ochotę. W pierwszej kolejności takie drzwi należałoby więc wymienić. A dopiero potem przejść do organizacji samej piwnicy. Przeważnie sami mieszkańcy bloków tworzą z niej pewnego rodzaju śmietnisko. Zanoszą do niej wszystkie te rzeczy, z których w danym momencie nie korzystają, a które (jak im się wydaje) kiedyś jeszcze się przydadzą. Zanim przejdzie się do samej organizacji, pomieszczenie należy więc dokładnie uprzątnąć. Bez żadnych skrupułów i sentymentów trzeba pozbyć się wszystkich śmieci i tych rzeczy, które w przeciągu ostatnich paru miesięcy nie były przez nikogo używane. A najprawdopodobniej zostały już zapomniane.

Dobrze przeprowadzone porządki mogą sprawić, iż nagle okaże się, że tak naprawdę w piwnicy jest całkiem sporo miejsca. I nie trzeba z nią specjalnie kombinować, aby przemienić ją w funkcjonalny i przejrzysty schowek. Kilka półek i szafek załatwi całą robotę. Pozwoli na rozłożenie rzeczy w taki sposób, aby wszystkie z nich były świetnie widoczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *