Drewniane podłogi są bardzo wymagającymi w instalacji. Wymagają odpowiedniego przygotowania podłoża. Jednak nie trzeba zrywać starego parkietu, aby położyć nowy. Można po prostu położyć go na starych, uprzednio wyrównanych deskach. Taki sposób jest nieco łatwiejszy w wykonaniu, bo nie wymaga zrywania podłóg i wyrównywania wylewki. Wysokość mieszkania obniża się co prawda o kilka centymetrów, ale z reguły nie stanowi to problemu. 

Sposoby wyrównania podłogi

Stare drewniane klepki po kilkudziesięciu latach użytkowania, nawet pomimo regularnej konserwacji, tracą swój cały urok. Klepki się obluzowują, wysuwają lub obniżają, przez co podłoga po wielu latach jest pofalowana i zniszczona. W przypadku, gdy stary parkiet jest jeszcze w niezłym stanie, można wyrównać podłogę przez jej zeszlifowanie i ułożenie na niej płyt pilśniowych. Można również wylać specjalny podkład bezpośrednio na podłogę, by stworzyć pewnego rodzaju warstwę rozdzielającą te nową od tej starej. Można również położyć na podłogę folię i wylać na nią minimum 3,5 cm specjalnego podkładu, który całkowicie oddzieli stare deski od nowych. Jednak taka masa może być dużym obciążeniem dla stropu i nie zawsze warto się na nią decydować. 

Najłatwiejszy sposób wyrównania

Próby oszlifowania podłogi są dość trudne, i wymagają wprawy w obsłudze szlifierki. Poza tym, robiąc to ręcznie można niestety dorobić się niewielkich różnic w poziomach podłogi, co potem będzie skutkowało trudnościami w ułożeniu nowej klepki. Najlepszym sposobem jest więc wylanie na podłogę specjalnej masy. Jej zadaniem jest wyrównanie poziomu podłogi, a także zaklejenie wszelkich szczelin i spoin, które w przyszłości mogłyby wpłynąć na trudności w eksploatacji podłogi. Masa do wyrównania podłogi drewnianej jest produktem łatwo dostępnym w sklepach budowlanych. Równocześnie jest to dość tanie i efektowne rozwiązanie, gdy planujemy samodzielnie położyć nową drewnianą podłogę. Nie da się jednak ukryć, że pomimo dostępności całej gamy specyfików ułatwiających tego typu prace wykończeniowe, najważniejsza jest staranność użytkownika i jego bardzo poważne, skrupulatne podejście do tematu. Nie da się ułożyć dobrej podłogi bez odpowiedniego przygotowania podłoża. Każde niedociągnięcie będzie skutkowało wysuwaniem się klepek, ich wpadaniem do środka, stukaniem czy trzeszczeniem. Dodatkowo, każda pomyłka będzie pogłębiała się z czasem i to szczególnie w tych miejscach, które są najczęściej uczęszczane. Może więc dobrym pomysłem jest wydanie pewnej sumy na fachowca i gwarancja dobrze położonej drewnianej podłogi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *