Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo Usytuowanie domu na działce

Usytuowanie domu na działce – jak do tego podejść?

Data publikacji 23 sierpnia 2024


Budowa własnego domu to duże przedsięwzięcie, które wymaga dostosowania się do obowiązującego prawa. Dotyczy ono nie tylko samego budynku, ale również gruntu. Jednym z tych przepisów jest odpowiednie usytuowanie domu na działce.

Usytuowanie domu na działce – podstawowe kwestie

Przygotowując plan domu, garażu i przestrzeni gospodarczej, należy zapoznać się z rozporządzeniami Ministerstwa Infrastruktury. Zgodnie z obowiązującymi przepisami budynek powinien znajdować się w miejscu bezpiecznym dla jego użytkowników. Nie można zatem wybudować domu na terenie, gdzie występują: drgania, silne promieniowania słońca, zanieczyszczenia środowiska, ryzyko osunięcia gruntu.

Warto już na samym początku skontaktować się z pracownikami firmy, która będzie dom budować. Przykładem dobrych praktyk jest podejście do budowy domu, które stosuje firma Logishouse — oferująca usługę budowy domu w Katowicach. Pracownicy firmy, jeszcze zanim dojdzie do podpisania umowy z inwestorem, wykonują oględziny działki. Następnie przygotowują dokładne opracowanie zawierające sugestię dotyczące idealnego usytuowania domu na działce. 

Odległości usytuowania domu na działce względem granicy

Prawo budowlane określa minimalne odległości, które trzeba zachować budynkiem a granicą działki:

  • 4 m – dla ścian z oknami bądź drzwiami zwróconymi w kierunku granicy,

  • 3 m – dla ścian bez przegród od strony granicy.

Może również zaistnieć sytuacja, w której zachowanie powyższych odległości będzie utrudnione ze względu na niewielką powierzchnię działki. W takim przypadku prawo budowlane dopuszcza 1,5 m przerwę pomiędzy budynkiem a granicą. Zapis ten może być też zawarty w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Badanie geotechniczne

Jeśli zdecydowałeś się na kupno działki, Twoim obowiązkiem jest wykonanie badania geotechnicznego – koszt wynosi ok. 2000 zł. Jego zasadnicze zadanie to dokładna analiza gruntu, na którym ma zostać postawiony budynek. Dzięki badaniu geotechnicznemu można zaklasyfikować grunt do odpowiedniej kategorii i ustalić poziom jego wód oraz właściwości fizykomechaniczne. Wszystkie te parametry są niezwykle istotne, gdyż pozwalają na zaprojektowanie stabilnej konstrukcji budynku bez ryzyka zapadnięcia fundamentów bądź zalania.

Badanie geotechniczne a usytuowanie domu

Badanie geotechniczne ma wpływ nie tylko na samą konstrukcję, ale również usytuowanie domu na działce. Optymalna opcja to postawienie budynku na gruncie o najlepszej nośności. Istotna jest także wysokość poszczególnych stref działki – najwyższy punkt to miejsce dedykowane dla przyszłego domu jednorodzinnego.

Usytuowanie domu na działce względem kierunków świata

Odpowiednie usytuowanie jednorodzinnego domu na działce z uwzględnieniem kierunków świata ma ogromny wpływ na komfort użytkowania obiektu i koszty jego utrzymania. W tym celu niezbędne jest wykorzystanie naturalnego światła, emitującego energię. Dzięki dobremu usytuowaniu domu na działce można doskonale oświetlić wnętrze, dostarczając mu zarazem ciepła.

Optymalny rozkład domu

Istnieje kilka standardów aranżacji domu zgodnie z kierunkami słońca. Od strony wschodniej warto ulokować okna sypialni, by wpadające promienie ułatwiały codzienne wstawanie. Największe straty ciepła generowane są od północy, dlatego w tej strefie nie zaleca się montowania dużych przeszkleń. Nie jest to również dobre miejsce na taras i balkon. Usytuowanie domu na działce od strony północnej wymaga z pewnością dobrej izolacji termicznej. Dzięki niej można ograniczyć straty ciepła, a co za tym idzie – koszty eksploatacji budynku.

Podstawowa zasada budowania domu na działce z uwzględnieniem stron świata to: ulokowanie stref najbardziej użytkowanych w południowej części, a najmniej – północnej.

Jak usytuować ogród na działce?

Kierunki świata można wykorzystać, planując usytuowanie jednorodzinnego domu na działce oraz przestrzeni wokół niego. Pozwoli to na zaaranżowanie pięknego ogrodu, który dodatkowo ochroni budynek przed nadmiernym nagrzaniem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Krzewy zimozielone w części północnej będą stanowić naturalną barierę przed wiatrem. Od strony południowej warto natomiast posadzić drzewa liściaste, które zabezpieczą okna przed nadmierną ekspozycją na promienie UV. W okresie zimowym liściasta zasłona opadnie na skutek niskich temperatur, dlatego słońce będzie mogło swobodnie ogrzać dom.

Usytuowanie domu na działce to dość skomplikowany proces, jednak kierując się wytycznymi prawa budowlanego, można stworzyć idealny plan. Warto również pamiętać o własnych potrzebach i preferencjach. W przeciwnym razie budynek nie będzie prawdziwym domem.

Artykuł sponsorowany

vInterior

Redakcja vinterior.pl to grupa specjalistów z zakresu wnętrza, budownictwa, ogrodu, domu. W naszych artykułach znajdziesz masę przydatnych informacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?