Prywatny basen to marzenie wielu osób. Posiadanie dużego, zadbanego basenu w naszym ogrodzie, z czystą i klarowną wodą jest marzeniem wielu osób. Posiadając własny basen ogrodowy chcemy, aby zawsze był gotowy do użytku, użytkowanie go było dla nas komfortowe. Po zakupie basenu nie wystarczy jedynie napełnić go wodą, ale trzeba także odpowiednio zadbać o jego czystość. Jeśli odpowiednio podejdziemy do dbania o basen, będziemy mogli cieszyć się nim na lata. Chcąc utrzymać basen w kondycji, musimy pamietać o flirtacji oraz dezynfekcji.

Jakie są akcesoria do basenu?

Jednym z popularnych akcesoriów są pompy i filtry do basenu, które umożliwiają jego używanie. Jeśli chodzi o pompy możemy wybrać model nożny lub elektryczny. Pompa zasysa wodę z basenu, następnie jest ona tłoczona do filtra i czysta powraca do basenu. Istotne jest tez wyposażenie pompy w filtry. Ważne jest to, aby utrzymać filtry w czystości. Zanieczyszczone filtry nie będą spełniały swojej roli, a woda w basenie w szybkim czasie stanie się mętna. Pamiętajmy, że samo posiadanie pompy z filtrami nie wystarcza do tego, aby utrzymać wodę w czystości. Niezbędne jest również zakupienie chemii dezynfekującej.

Skimmer basenowy to kolejny sprzęt w który warto się wyposażyć, jeśli posiadamy basen. Skimmery nie dopuszczają większości zanieczyszczeń do filtra pompy, wydłużając przez to żywotność. Są to rodzaje filtrów, małych rozmiarów urządzenia, przeznaczone do samodzielnego zbierania z powierzchni wody znajdujących się w niej widocznych zanieczyszczeń, liści czy owadów. Skimmer, to niewielki wydatek, dobrze sprawdzi się w utrzymaniu basenu w czystości. Jednym z popularniejszych narzędziem, aby utrzymać w czystości dno basenu jest odkurzacz zasilany strumieniem wody. Odkurzacze basenowe są uzupełnieniem innych akcesoriów, takich jak pompa do basenu. Do czyszczenia mniejszej powierzchni basenu dobrze sprawdzi się odkurzacz ręczny.

O czym pamiętać?

Dbając o basen należy pamiętać o chemii basenowej. Trzeba pamiętać o uregulowaniu poziomu pH naszej wody. Pamiętajmy o tym, że poziom pH nie może być ani zbyt niski (szybsza korozja metalowych elementów), ani zbyt wysoki (efekt tzw.”twardej wody”). Niewłaściwe pH ma również szkodliwy wpływ na skórę. Chemia do basenu jest konieczna, skutecznie usuwa zagrożenia dla skóry ze strony mikroorganizmów znajdujących się w basenie. Dobrze sprawdzi się także pokrywa na basen. Zakrywanie basenu, kiedy się z niego nie korzysta, pomaga zmniejszyć ilość zabrudzeń i zanieczyszczeń z którymi muszą sobie poradzić pompy basenowe i chemia basenowa. Pokrywa na basen to także zabezpieczenie przed dziećmi i zadbanie o ich bezpieczeństwo – daje to gwarancje, że basen nie będzie użytkowany pod naszą nieobecność. Zadbanie o basen jest bardzo proste, ale wymaga to kilku istotnych sprzętów, w które możemy się zaopatrzyć w sklepach z akcesoriami do basenów. Pomoże nam to w aktywnym korzystaniu z basenu na lata. Należy pamiętać o regularności w czyszczeniu odpowiedniej chemii do naszego basenu oraz sprzętach koniecznych.