Zdecydowani inwestorzy coraz częściej decydują się na projekty nowoczesnych domów o parametrach energooszczędnych. Poszukują wygody użytkowania, nienagannego stylu oraz najnowszych rozwiązań technicznych i architektonicznych. Liczy się również fachowość wykonania i precyzja przygotowanej dokumentacji projektowej. Co odróżnia projekty domów nowoczesnych od bardziej klasycznych budynków? Skąd dowiemy się, czy dany projekt domu podąża za aktualnymi trendami w architekturze jednorodzinnej?

Dom przy Czekoladowej
Dom przy Czekoladowej

Stylowe dodatki w Twoim nowym domu. W roli głównej drewno, szkło i kamień.

Najmodniejsze współczesne style domów preferują łączenie sprawdzonych rozwiązań architektonicznych z nowoczesnym akcentem, szczególnie w wykończeniu zewnętrznym domu. W głównej roli, jeśli chodzi o dekorowanie budynków, występuje tu drewno, szkło oraz naturalny kamień. Deska elewacyjna wizualnie ociepla budynek i nadaje mu przyjemnego charakteru. Doskonale komponuje się z czarno-białą kolorystyką, szkłem oraz stolarką w kolorach stalowych. Najczęściej okładzinę drewnianą, czy też kamień dekoracyjny stosuje się z przodu budynków, przy wejściu, lub ścianie frontowej.
 Innym elementem wyróżniającym projekty w nowoczesnym stylu jest pergola o oryginalnej aranżacji. To coraz częściej widywany element architektoniczny, nie pozbawiony swojego praktycznego wymiaru. Projekty domów nowoczesnych zazwyczaj mają zaprojektowane większe przeszklenia. Z przeszklonego salonu możemy dzięki przesuwnym drzwiom dostać się bezpośrednio na otoczony pergolą taras. To miejsce z potencjałem, które warto wykorzystać na swój własny sposób. Pergola może być zbudowana na różne sposoby. Najczęściej wykorzystywana jest konstrukcja hybrydowa – drewno + elementy murowane. Inne metody realizacji zakładają konstrukcje drewniane lub aluminiowe. W przypadku zabudowy aluminiowej coraz częściej pojawiają się pełne zabudowy tarasów tworzące dodatkową przestrzeń użytkową w postaci ogrodu zimowego.

W nowoczesnej aranżacji pergoli królują drewno, szkło i beton, a więc materiały które znajdują się w ścisłym topie najmodniejszych dekoracji architektonicznych.

Zdecydowana większość projektów o nowoczesnej stylistyce charakteryzuje się dużymi przeszkleniami. Okna i drzwi balkonowe (tarasowe) są powiększone w stosunku do tradycyjnej architektury. Takie podejście rozjaśnia wnętrze, pozwalając na dopływ naturalnego światła przez większą część dnia. Jednym z ciekawszych wariantów współczesnego projektowania, zapewniającym efekt wizualny jest zastosowanie – głównie w kuchni – panoramicznych okien narożnych.

Dom przy Przyjemnej 28 bis.
Dom przy Przyjemnej 28 bis.

Nowocześnie i w zgodzie z naturą – projekty domów energooszczędnych.

Dziś świadomi inwestorzy przywiązują dużą wagę do środowiska naturalnego, dlatego dobry projekt domu musi oferować szerokie możliwości kreowania własnego charakteru. Jeśli chcemy, aby było jak najbardziej ekologiczne i energooszczędne, możemy zastosować dodatkowe projekty, aby nasz dom był niskoemisyjny, a przez to czyste i neutralne dla środowiska. Do zastosowania są najczęściej zaawansowane technicznie projekty wentylacji mechanicznej z rekuperacją, instalacje solarne, fotowoltaiczne, czy pompa ciepła.

Korzystanie z nowoczesnych urządzeń w domu to nie tylko moda, to tymczasowy trend. Zwiększone nakłady finansowe poniesione na starcie inwestycji powinny się szybko zwrócić w postaci oszczędności związanych z ogrzewaniem budynku. Dzięki tym zaawansowanym rozwiązaniom mamy pełną kontrolę nad ekonomią użytkowania nowoczesnego domu. Projekty domów nowoczesnych to znak naszych czasów. Z zewnątrz stylowe domy, dopracowane w każdym szczególe, od środka… tak jak domy sprzed setek lat, zawsze zapewniały to, czego potrzebujemy od domu – spokój, bezpieczeństwo, wygodę i swobodę.

Materiał zewnętrzny