Instalacje PPR mają wiele zastosowań, mogą być wykorzystane np. do stworzenia sieci wodnej lub centralnego ogrzewania. Większość elementów wykonana jest z tworzyw sztucznych, głównie polipropylenu PP. Dzięki temu systemy te są odporne na działanie wilgoci i są w stanie przetrwać nienaruszone nawet kilkadziesiąt lat. Planując budowę takiej instalacji, dobrze jest wiedzieć jakie podstawowe elementy powinny wchodzić w jej skład.

Rury do zadań specjalnych

Najbardziej podstawowym elementem każdego systemu PPR są rury, które znakomicie nadają się do wszelkiego rodzaju instalacji grzewczych, wodnych, a nawet powietrznych, wiec można przy ich pomocy budować także sprawnie działającą klimatyzację. W kategorii tej odnaleźć można wiele rodzajów i typów rur, takich jak popularne Stabi Glass czy z aluminiową wkładką. Szeroki przekrój tego rodzaju produktów oferuje sklep remontowo-budowlany Bricoman w atrakcyjnych cenach i w wielu odmianach i rozmiarach: https://www.bricoman.pl/artykuly-hydrauliczne/ppr-instalacje

Wszystkie rury, z jakich tworzone są instalacje PPR, są odporne na działanie czynników atmosferycznych, wilgoci i nie korodują, a dodatkowo w przeciwieństwie do wcześniej stosowanych rur żeliwnych, nie podlegają procesowi inkrustacji. Polega on na ciągłym zbieraniu się kamienia i powolnemu zamykaniu prześwitu, co prowadzi do zapychania się całej instalacji. Dlatego też wszystkie nowo budowane układy kanalizacyjne wykorzystają tego rodzaju budulec.

Elementy łączeniowe

Rzeczą oczywistą jest, że rury muszą zostać ze sobą połączone, w systemach PPR służą do tego rozmaite złączki, trójniki czy też kolanka. To dzięki nim jesteśmy w stanie pokierować rury w odpowiednią stronę i stworzyć instalację zgodnie z panującymi zasadami. Elementy takie dostępne są w wielu rozmiarach, co daje duże możliwości, zarówno podczas projektowania sieci, jak i w trakcie jej budowy.

W niektórych modelach wnętrze złączki wykonano z metalu, co zapewnia dodatkową ochronę i szczelność danego łączenia. Podobnie jak w przypadku rur, są one wytrzymałe i szacowany czas ich bezawaryjnej przydatności wynosi nawet kilkadziesiąt lat.

Prosty montaż

Niewątpliwą zaletą tego rodzaju systemu jest prosta i niekłopotliwa instalacja z wykorzystaniem dedykowanych uchwytów oraz zestawów montażowych. Dzięki temu cały proces przebiega sprawnie i szybko, a w razie konieczności, wymiana również nie nastręcza trudności. Wszystkie elementy montażowe można tak dobrać, by ich rozmiary pasowały do najczęściej stosowanych podczas prac montażowych wielkości rur oraz łączników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *