Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Docieplanie poddaszy – który materiał będzie najskuteczniejszy?

26 maja 2022


Poddasze warto dobrze ocieplić. Dlaczego to zrobić i jaki materiał wybrać? Sprawdź najważniejsze informacje o docieplaniu poddaszy!

Dlaczego warto ocieplić poddasze?

Gdy poddasze w domu nie będzie odpowiednio docieplone, to właśnie ono może powodować poważne straty cieplne w budynku. Brak termoizolacji poddasza przekłada się nie tylko na mniejszy komfort termiczny, ale również podnosi koszty związane z eksploatacją. Dzisiaj, gdy ceny węgla, gazu i energii elektrycznej są bardzo wysokie, może to powodować spore wydatki. Ponadto brak docieplenia poddaszy może przyczyniać się do niszczenia budynku. We wnętrzach pojawia się wilgoć, a wraz z nią niebezpieczne pleśnie i grzyby. W skrajnych przypadkach może dojść do uszkodzenia więźby dachowej.

Wobec tego docieplanie poddaszy to przyszłościowy wybór zarówno w nowo budowanych domach, jak i w tych, które już istnieją.

Jakie materiały do ocieplenia poddaszy dostępne są na rynku?

Na rynku znajduje się szeroka gama materiałów przeznaczonych do termoizolacji poddaszy. Na jaki warto się zdecydować?

Wełna mineralna

Jednym z najczęściej wybieranych materiałów termoizolacyjnych do ocieplania poddaszy jest wełna mineralna.

Wełna mineralna jest materiałem o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych, niepalnym i paroprzepuszczalnym. Jest przy tym sprężysta, więc można dobrze dopasować ją do przestrzeni między krokwiami. To powoduje, że bardzo dobrze nadaje się na poddasza, jednak ma również kilka wad.

Należy pamiętać o tym, że jest ona dość ciężka, więc wymaga odpowiedniej konstrukcji dachu. Nie zawsze może być więc zastosowana w istniejących już budynkach. Na skutek starzenia wełna również kurczy się i obwisa, co może powodować pogorszenie jej właściwości termoizolacyjnych przez powstanie mostków termicznych. Gdy wełna zostanie zawilgocona, również nie spełnia swojej funkcji, a także może stać się miejscem rozwoju grzybów i pleśni.

Styropian

Płyty styropianowe najczęściej używane są do docieplania ścian budynków, ale mogą być też zastosowane do poddaszy. Właściwości termoizolacyjne styropianu są podobne do wełny mineralnej. Jest on jednak od niej lżejszy i łatwiejszy w obróbce. Również ma niższą cenę, co w wielu przypadkach decyduje o jego wyborze.

Wśród głównych minusów styropianu stosowanego do docieplania poddaszy należy wskazać na problemy z jego montażem. Płyty można wprawdzie szybko docinać, ale materiał ten kruszy się, pyli, a także może się łamać. Konieczna jest też duża precyzja w docięciu oraz w dopasowaniu styropianu między krokwie dachu. Styropian nie ma też zbyt dobrych właściwości akustycznych, dlatego nie będzie skutecznie wygłuszać odgłosu padającego deszczu, gradu.

Pianka poliuretanowa – PUR

Wśród materiałów, które pozwalają na docieplanie poddaszy, znajduje się też pianka poliuretanowa, czyli PUR. To materiał, który bardzo dobrze nadaje się na poddasza w nowych i starszych domach ze względu na swoją formę i właściwości.

Pianka PUR do docieplania poddaszy jest nakładana metodą natrysku bezpośrednio na podłoże. Wtedy pęcznieje i dokładnie wypełnia wszystkie przestrzenie. W rezultacie powstaje bezspoinowa warstwa docieplenia, co przekłada się na jej bardzo dobre właściwości termoizolacyjne ze względu na brak mostków cieplnych. Również pianka ta jest łatwa i szybka w montażu.

Wśród minusów pianki poliuretanowej znajduje się konieczność skorzystania z usług fachowej firmy do jej montażu, co przekłada się też na jej dość wysoką cenę. Również pianka poliuretanowa jest materiałem, który może być łatwopalny, dlatego duże znaczenie ma wybranie takiej, która jest samogasnąca.

Celuloza

Na uwagę zasługuje również docieplanie poddaszy z użyciem celulozy. Stosowana jest wtedy specjalna celuloza sypka w formie gąbczastych granulek, które przypominają wełnę. Właśnie dlatego bywa ona też określana jako wełna celulozowa.

Celulozę cechuje wiele zalet jako materiał do docieplania poddaszy w nowych i starszych domach i innych budynkach. Sprawdza się też na stropodachy. Ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, a także jest ognioodporna, ponieważ impregnowana jest związkami boru. Zapobiegają one również rozwijaniu się pleśni i grzybów, dzięki temu chronią konstrukcje drewniane dachów.

Atutem celulozy jest też jej łatwy montaż, ponieważ jest ona wdmuchiwana. Przedostaje się wtedy w trudno dostępne miejsca i nie tworzy mostków termicznych. Co ważne, materiał ten może być również używany do uzupełniania ubytków w istniejących już dociepleniach, na przykład z wełny mineralnej.

Głównym minusem celulozy jest konieczność zamówienia firmy do wykonania tego typu docieplenia.

vInterior

Redakcja vinterior.pl to grupa specjalistów z zakresu wnętrza, budownictwa, ogrodu, domu. W naszych artykułach znajdziesz masę przydatnych informacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Malowanie piecowe metalu
Usytuowanie domu na działce
Ocieplanie starych kamienic

Jesteś zainteresowany reklamą?

Ocieplanie starych kamienic