Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś

Drewniane meble lśniące blaskiem. 6 najważniejszych zasad ich pielęgnacji

2 czerwca 2021 Drewniane meble lśniące blaskiem

Stoły drewniane to symbol solidności i długowieczności. Drewniana szafa to przywiązanie do tradycji i klasyczny element wystroju wnętrz. Drewniane krzesła to ekologiczny wybór oraz wyjątkowa, niepowtarzalna struktura. Jest wiele powodów, dla których sięgamy po drewniane meble – niosą ze sobą wiele pozytywnych skojarzeń, mogą więc zupełnie odmienić wystrój pomieszczenia. W dodatku powinny długo nam służyć, w końcu drewno “starzeje się” przyjemnie dla oka. Jest jednak jeden warunek – trzeba odpowiednio o nie zadbać, nie zapominając o pracach konserwacyjnych. Przygotowaliśmy więc sześć zasad pielęgnacji drewnianych mebli. Jeśli będziesz się do nich stosować, Twoje meble będą przez lata lśnić pełnym blaskiem!

I Unikaj nadmiaru wody

Drewno to wytrzymały materiał, który przetrwa wiele, ale z pewnością nie poradzi sobie z nadmiernym wystawieniem na działanie wody. Dlatego najlepiej jak najszybciej usuwać ze stołu czy krzeseł wszelkie mokre plamy, które się na nich znajdują. Unikanie nadmiaru wody jest ważne również przy czyszczeniu drewnianych powierzchni – lepiej używać do tego tylko lekko nawilżonej szmatki. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się choćby nawet w meblach producenta https://meblepotocki.pl/, do których pielęgnacji nie są potrzebne preparaty, a jedynie wilgotna szmatka. 

II Czyść odpowiednimi preparatami

Oprócz nadmiaru wody meblom może zaszkodzić nieumiejętne czyszczenie. Do usuwania zabrudzeń nie powinno się używać syntetycznych preparatów, takich jak płyn do mycia naczyń czy szklanych powierzchni. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się naturalne specyfiki na bazie oleju czy wosku – można je znaleźć w sklepach z chemią gospodarczą. Ważny jest także wybór czyścika. Najlepiej zdecydować się na miękką szmatkę, nie może mieć żadnych ostrych ani twardych elementów, które zarysują drewno. 

III Chroń przed wilgocią

Czasami woda może oddziaływać na meble również w mniej bezpośredni sposób. Dzieje się tak wówczas, gdy drewniane krzesła, stoły czy szafy przebywają w pomieszczeniach ze zbyt dużym poziomem wilgotności powietrza. Idealna wilgotność to wartość pomiędzy 40 a 60 procent. Właśnie w takich warunkach najlepiej funkcjonuje zresztą również człowiek. W przypadku zbyt dużej wilgotności drewniane meble będą mieć osłabioną strukturę, może się na nich również pojawić pleśń lub grzyby.

IV Nie wystawiaj na działanie ciepła

Problemem dla drewnianych mebli będzie także bezpośrednie oddziaływanie wysokich temperatur. Z tego powodu nie powinno się ich ustawiać zbyt blisko źródeł ciepła, takich jak kominki, kaloryfery czy różnego rodzaju grzejniki. Kłopoty może też sprawić ogrzewanie podłogowe. Zbyt wysoka temperatura może też wysuszyć meble, które zaczną pękać.

V Regularnie usuwaj zabrudzenia

Drewniane meble wymagają częstego czyszczenia. Trzeba regularnie usuwać z nich kurz, unikając sytuacji, w której nagromadzi się gruba warstwa takich zanieczyszczeń. Przy oczyszczaniu powierzchni warto też pamiętać o odpowiednich ruchach – by drewno zachowało swoją idealną fakturę, należy czyścić je zgodnie z kierunkiem słojów.

VI Pamiętaj o konserwacji

Zwieńczeniem wszystkich powyższych zabiegów pielęgnacyjnych jest okresowa konserwacja powierzchni. Z czasem na każdym krześle czy stole pojawią się bowiem rysy, przez które zanieczyszczenia mogą wnikać do wewnętrznej warstwy drewna. W zależności od powłoki ochronnej mebli co jakiś czas konieczne będzie więc ich olejowanie lub woskowanie. Jeśli stawiamy na drewniane meble na tarasie lub w ogrodzie, trzeba je także regularnie impregnować.

vInterior

Redakcja vinterior.pl to grupa specjalistów z zakresu wnętrza, budownictwa, ogrodu, domu. W naszych artykułach znajdziesz masę przydatnych informacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zamawianie mebli na wymiar
Turkusowy pokój dziecka
Generalny wykonawca

Jesteś zainteresowany reklamą?

Generalny wykonawca