Karnisze można podzielić na dwie główne kategorie, a dokładnie na karnisze drążkowe oraz szynowe. Czym się różnią i co warto kupić?

Za pomocą karnisza można powiesić firanki i zasłony okienne. Wybór właściwego ma wtedy bardzo duże znaczenie, ponieważ wpływa on nie tylko na wygląd pomieszczenia, ale również na komfort używania osłon okiennych – wskazuje przedstawiciel sklepu sprzedającego karnisze voppi.eu. Jak wybrać odpowiedni karnisz?

Rodzaje karniszy – z drążkiem i szyną

Najczęściej karnisze dzieli się na dwie kategorie, czyli na karnisze drążkowe i szynowe. Różnią się one pomiędzy sobą swoją konstrukcją, co również przekłada się na ich właściwości.

Zarówno karnisze z drążkami, jak i z szyną mają takie samo przeznaczenie, czyli służą one do powieszenia zasłony oraz firanki, ale ze względu na inną budowę są one również nieco inne w obsłudze, a także wpływają inaczej na wygląd pomieszczenia – mówi przedstawiciel sklepu karnisze voppi.eu.

Karnisze z drążkami

Karnisze z drążkami wyposażone są w dwa drążki albo też w jeden drążek. Mogą być one montowane zarówno na ścianie, jak i na suficie, dlatego można wybrać wtedy odpowiednie miejsce montażu zależnie od własnych potrzeb.

Takie karnisze są oferowane w wielu różnych wariantach pod kątem materiałowym, na przykład można zdecydować się na karnisze metalowe, drewniane. Są one dostępne w określonych długościach, a także mogą być wykonane na wymiar. Również można kupić karnisze rozsuwane, których długość dobiera się samodzielnie.

Karnisze szynowe

Drugim popularnym wariantem są karnisze szynowe. W tym przypadku konstrukcja karnisza bazuje na szynie montowanej w suficie. Na szynie tej umieszczane są żabki, do których przypina się zasłonę, firankę. Można też spotkać się z karniszami szynowymi w innych systemach, na przykład z haczykami.

Podobnie jak karnisze z drążkami także te szynowe mogą być wyposażone w pojedynczą albo podwójną szynę, dlatego też można dobrać je wtedy do własnych oczekiwań.

Gdzie kupić karnisze?

Obecnie karnisze można kupić wielu sklepach, również tych internetowych, dzięki czemu mogą być wygodnie dostarczone pod wskazany adres.

W sprzedaży internetowej karniszy specjalizuje się sklep internetowy https://sklep.voppi.eu, w którego ofercie można znaleźć wiele rodzajów karniszy drążkowych oraz szynowych. Istnieje możliwość zamówienia karniszy w wielu rozmiarach, które będą dopasowane specjalnie do miejsca ich zamontowania.

Karnisze szynowe czy z drążkami – co wybrać?

Zarówno karnisze szynowe, jak i te z drążkami mają swoje atuty – wskazuje pracownik sklepu dostarczającego karnisze voppi.eu. Wobec tego najważniejsze jest dobranie ich do własnych wymagań, a także uwzględnienie miejsca ich montażu.

Najbardziej uniwersalne są karnisze drążkowe, ponieważ za ich pomocą można powiesić zasłony i firanki na żabkach, z użyciem tunelu albo okrągłych kółek metalowych. Nadają się one również do zasłon podwieszanych za pomocą ozdobnych kokardek. 

Z kolei karnisze szynowe mogą być montowane jedynie sufitowo, a także pozwalają one na powieszenie zasłon lub firanek z użyciem żabek lub innego systemu. Można jednak uzyskać wtedy nowoczesny efekty, dlatego takie karnisze często montowane są we współcześnie zaaranżowanych pomieszczeniach.