Budowa domu, a później jego wykończenie to zawsze ogromne koszty. Jednym z bardziej znaczących jest stolarka okienna. Nim ją wybierzemy, musimy przeanalizować szereg czynników. Na jakie szczególnie zwrócić uwagę?

Czym charakteryzuje się dobre okno?

Poszukując odpowiedniej stolarki, możemy nieopatrznie znaleźć się w marketingowych szponach, gdzie z każdej strony jesteśmy atakowani “najlepszymi” ofertami. Tymczasem to całe zachwalanie służy tylko jednemu – aby sprzedać swój produkt. Warto więc wiedzieć jak oddzielić ziarno od plew, umieć zweryfikować, czy rzeczywiście interesujące nas okna są godne uwagi. A jakie powinny być, żebyśmy tak stwierdzili? Przede wszystkim muszą odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom, czego potwierdzeniem są stosowane certyfikaty. Okna muszą zapewniać ciepło i bezpieczeństwo, muszą być szczelne oraz łatwe w obsłudze.

Czy wiemy, jak ma wyglądać nasza stolarka okienna?

Pamiętajmy, aby sprecyzować swoje oczekiwania wobec planowanych okien, bo w przeciwnym wypadku wybierzemy nie najlepiej, sugerując się zbytnio tym, co powie sprzedawca. Proces zakupu i wstawiania okien nie różni się zbytnio od innych inwestycji jak np. murowanie ścian, dlatego też nim je kupimy, musimy wiedzieć jakie właściwości okna będą optymalne i na tej podstawie wybrać je pod kątem klasy i cech.

Ta wiedza pozwoli sprzedawcy przygotować ofertę według naszych kryteriów. Najważniejsze informacje do przekazania? Przede wszystkim, z jakiego materiału ma być wykonane okno (drewno, aluminium, PCW), a także jaki ma mieć wymiar – przy czym trzeba tu podać jego podział i funkcję okuć.

O czym dodatkowo pamiętać?

Tak naprawdę kombinacji elementów, jakie składają się na gotowe okno, jest bardzo dużo. To oznacza, że zawsze mamy tu dużą dowolność, przykładowo nie musimy kupować do całego domu jednakowych okien, zwłaszcza tych najdroższych o najlepszych parametrach. Najlepiej dobierać je indywidualnie, dostosowując do warunków, w jakich będą eksploatowane. Optymalnie będzie więc, jeśli zamówimy komplet okien o takim samym wyglądzie, by zachować spójność aranżacyjną, ale z różnymi parametrami, które muszą odpowiadać miejscu, w którym się znajdą. W domu są różne pomieszczenia i nie wszędzie panują te same warunki – wystarczy zresztą porównać, chociażby łazienkę z salonem.

Jak więc widzimy, wybór stolarki okiennej musi być poprzedzony gruntowną analizą, by dopasować je do każdego z pomieszczeń. To inwestycja na długie lata, musimy więc tak samo ją potraktować, jak w przypadku innych tego rodzaju inicjatyw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *