W każdym pomieszczeniu świeżo wykańczanego domu należy zainstalować nieco inny rodzaj oświetlenia. Chodzi nie tylko o moc i barwę światła żarówek, ale także o oprawy lamp. Zarówno jeden, jak i drugi element wymaga spełnienia pewnych wymogów technicznych. A zatem, chodząc po sklepach z oświetleniem i szukając najlepszych modeli lamp do łazienki, warto zapoznać się z kilkoma specyfikacjami, i na tej podstawie poszukiwać odpowiednich źródeł światła.

Odpowiednia żarówka łazienkowa

Aby móc w pełni korzystać z oświetlenia łazienkowego, warto zastosować w tym pomieszczeniu żarówki ledowe o barwie światła jasnej. W szczególności dotyczy to światła, które ma zostać umieszczone nad lustrem w łazience. To tam spędzamy sporo czasu przyglądając się mankamentom swojej urody, więc światło przy lustrze powinno być jasne – aby nie przekłamywało kolorów. Warto pomyśleć o oprawie lustra zdobnej w kilka punktowych lampek dookoła. Dzięki temu światło będzie padało pod dobrym kątem na twarz i tym samym gwarantowało najlepszy możliwy kąt oświetlenia – idealny do robienia makijażu czy golenia się. Światło górne również powinno być jasne, szczególnie gdy łazienka jest zaaranżowana w ciemnej tonacji kolorystycznej. Jednak w przypadku, gdy łazienka jest wyposażona w wannę, warto też zadbać o możliwość regulowania natężenia światła, lub włączenia osobnej lampy o ciepłej barwie – dającej wrażenie ciepła i relaksu, idealnej przy odprężającej kąpieli. Oświetlenie kabiny prysznicowej powinno być specyficzne, jednak nie musi dawać szczególnie jasnego światła. Chodzi tylko o to, by użytkownik mógł komfortowo poruszać się po kabinie.

Bezpieczeństwo oprawy lampy

Stopień szczelności oprawy lampy jest bardzo ważnym parametrem, który w zasadzie decyduje o tym, czy można ją używać w warunkach o podwyższonej wilgotności. A zatem w przypadku lam łazienkowych sufitowych, narażenie na bezpośrednie zamoczenie jest niewielkie. Wystarczy więc klasa szczelności oprawy od IP 21 do wyższych wartości. W przypadku lamp mocowanych na ścianie, bardzo istotne jest uwzględnienie możliwości chlapania na lampę, więc przyda się nieco wyższa klasa szczelności – minimum IP 44. W przypadku oświetlenia kabiny prysznicowej należy wybrać IP o takim oznaczeniu, które pozwala na bezpośrednie zalewanie oprawy oświetleniowej dużym strumieniem wody pod dużym ciśnieniem, i z każdego kierunku – czyli minimum IP 67. Znając te symbole oraz wartości lumenów żarówek do oświetlenia, można z powodzeniem wybrać praktyczne lampy do swojej łazienki i użytkować je bez obaw o swoje bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *