Projekty domów bliźniaków – najlepsze rozwiązanie dla rodzin wielopokoleniowych
Data publikacji 31 marca 2022Coraz więcej osób postanawia przenieść się z centrum zatłoczonych miast na przedmieścia, by zaznać trochę spokoju. Zamiast mieszkań wybierają klimatyczne domki. Budowa domu to niesamowite przedsięwzięcie, jednak wymaga trochę wyrzeczeń. Nikt nie chce przecież być daleko od swoich bliskich. Z kolei nie zawsze udaje się znaleźć działkę odpowiedniej wielkości, na której mogłaby powstać duża konstrukcja wielopokoleniowa. Świetnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest budowa domu bliźniaczego.
Projekty domów bliźniaków – co musisz wiedzieć?
Działki na obszarach zurbanizowanych zazwyczaj są wąskie. Na szczęście nie zawsze niewielka parcel musi nas ograniczać. Wystarczy odrobina wyobraźni i odpowiedni projekt, by w pełni wykorzystać dostępne możliwości. Jedną z opcji jest budowa domu bliźniaczego. Zajmuje on znacznie mniej miejsca niż budynek wolnostojący, a przy tym może w nim mieszkać nawet rodzina wielopokoleniowa. Najpierw trzeba jednak zapoznać się z istotnymi kwestiami technicznymi. Są one określone w Ustawie o prawie budowlanym. Domy bliźniacze traktowane są jako dwa budynki mieszkalne jednorodzinne. Każdy z nich może posiadać więcej niż jeden lokal mieszkalny. Mimo różnic, sam proces budowy jest podobny do tego stosowanego w przypadku konstrukcji jednorodzinnych. Osobne są systemy grzewcze oraz systemy wodno-kanalizacyjne.
Dla kogo stworzone są projekty domów bliźniaków? Przede wszystkim dla wielopokoleniowych rodzin, które chcą być blisko siebie, zachowując przy tym swoją przestrzeń. Część domu mogą zająć rodzice, a część dorosłe dzieci. To dobra opcja także dla starszych i schorowanych seniorów.
Możliwości, jakie daje zabudowa bliźniacza mogą wykorzystać nie tylko inwestorzy indywidualni, ale też deweloperzy. Projekty domów bliźniaków świetnie sprawdzą się na projektowanych przez nich osiedlach o wysokim standardzie wizualnym.
Projekty domów bliźniaków czy domów dwulokalowych – jaka jest różnica?
Dużą popularnością cieszą się nie tylko domy bliźniaki, ale również domy dwulokalowe. Jak je odróżnić? Jak wcześniej zostało wspomniane, konstrukcje bliźniacze to w sensie prawnym i konstrukcyjnym dwa niezależne od siebie mieszkania. Mogą zostać wybudowane na pojedynczej działce, lub na dwóch oddzielnych. Istnieje też możliwość późniejszego podzielenia parceli. Z kolei dom dwulokalowy musi powstać na jednej działce.
Projekty domów bliźniaków – poznaj zalety i wady
Projekty domów bliźniaków to najlepszy sposób na wykorzystanie dostępnej przestrzeni na działce. Ich dużym atutem jest więc możliwość budowy na niewielkich parcelach. Na uwagę zasługuje też fakt, że projekty te pochłaniają mniej wydatków. Powstała budowla daje komfort mieszkania obok najbliższych, do których zawsze można zajrzeć. Zwiększa to także poczucie bezpieczeństwa i minimalizuje ryzyko kradzieży. Inwestorzy chwalą sobie także design takich konstrukcji. Pracownie projektowe, takie jak ta https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_blizniaki.html, oferują różnorodne projekty domów bliźniaczych, więc każdy znajdzie coś dla siebie.
A co można powiedzieć o wadach domów bliźniaczych? Posiadanie sąsiadów za ścianą, które dla niejednego jest zaletą, dla innych będzie wiązało się z dyskomfortem. W tego typu budowlach często słyszalne są odgłosy innych lokatorów, co szczególnie może przeszkadzać osobom ceniącym sobie spokój i ciszę. Wadą jest także konieczność porozumienia w kwestii ewentualnych remontów. Mimo wszystko są to raczej drobne niedogodności, które można przezwyciężyć dzięki odpowiedniej komunikacji.