Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś
Wnętrza

Sprzedaż działki rolnej – z czym to się wiąże?

Data publikacji 11 czerwca 2019


Wprowadzono nowe przepisy z dziedziny sprzedaży działek rolnych. W związku z tym, zmieniło się prawo, z którym zdecydowanie należy się zapoznać. Niestety, nie ułatwia ono życia osobom, które planują sprzedaż działki rolnej. Obostrzenia zawarte są w Ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego. Koniec z wolną sprzedażą, nie można sprzedać ziemi byle komu, a niezastosowanie się do nowych reguł może skutkować poważnymi konsekwencjami. Z czym to wszystko się wiąże?

Sprzedaż działki rolnej

Choć ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego nałożyła wiele nowych obostrzeń, niektórzy wciąż mogą spokojnie sprzedawać swoje działki na starych zasadach. Chodzi tu o ziemie o powierzchni mniejszej niż 0,3ha. Posiadacze większych działek jednak powinni zaznajomić się z nowo obowiązującym prawem.

Komu można sprzedaż działkę rolną?

W nowych przepisach kupiec ziemi rolnej został stricte określony. Musi być to:

  • rolnik indywidualny
  • właściciel
  • dzierżawca nieruchomości rolnych, które nie przekraczają powierzchni 300 ha

To nie koniec wymagań odnoście potencjalnego kupca. Taka osoba musi posiadać wykształcenie kierunkowe oraz mieć staż w rolnictwie o odpowiedniej długości. Co więcej, kupiec powinien mieszkać w gminie, w której chce zakupić działkę rolną przynajmniej 5 lat. Czy to już koniec wymagań? Dodatkowo w wyżej wspomnianej gminie osoba powinna prowadzić gospodarstwo rolne.
Nie jest to jednak niezmienne i pozostawione bez otwartej furtki. Co jeśli w gminie nie ma żadnej chętnej osoby do zakupu naszej ziemi ani żadnego potencjalnego kupca spełniającego którekolwiek z wymienionych wymagań? Jest możliwość, aby na sprzedaż działki rolnej zgodę wyraziła Agencja Nieruchomości Rolnych. Może ona się zgodzić na sprzedaż ziemi osobie niezwiązanej z rolnictwem lub firmie.

Jak sprzedać działkę osobie niespełniającej wymagań?

Zbywca działki musi spełnić kolejne wymagania. Aby Agencja Nieruchomości Rolnych wyraziła zgodę na sprzedaż działki do osoby prywatnej lub firmy, należy przede wszystkim udowodnić, że w gminie nie było chętnego rolnika indywidualnego/właściciela/dzierżawcy nieruchomości rolnych, które nie przekraczają powierzchni 300 ha. Co więcej, zbywca musi wykazać, że oprócz braku chętnego nie było innej możliwości sprzedaży ziemi. Na przykład przez skarb państwa, czy też jednostkę zarządu terytorialnego. Sprzedaż może odbyć się nawet przez związek wyznaniowy, a więc to również musimy udowodnić przed Agencją Nieruchomości Rolnych
Nowe reguły zawarte w ustawie przerażą niejednego zbywcę ziemi, a nawet zniechęcą go do podjęcia transakcji sprzedaży. Można jednak odetchnąć z ulgą. Wchodzące dopiero w życie ustalenia same pokażą, czy rzeczywiście jest się czego bać. Zaleca się, aby od razu przed próbą sprzedaży zwrócić się do Agencji Nieruchomości Rolnych, w której dowiemy się wszystkiego na temat tego, co jest dla nas niejasne. Dodatkowo należy pamiętać, że przepisami są objęte tylko działki o powierzchni 0,3ha i większej. Posiadacze mniejszych ziemi mogą wciąż dokonać sprzedaży na starych warunkach.

vInterior

Redakcja vinterior.pl to grupa specjalistów z zakresu wnętrza, budownictwa, ogrodu, domu. W naszych artykułach znajdziesz masę przydatnych informacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?