Urządzając mieszkanie lub dom koncentrujemy się na ogół przede wszystkim na salonie, kuchni czy sypialni, a kwestia aranżacji przedpokoju schodzi często na dalszy plan. Warto jednak pamiętać, że to właśnie przedpokój jest pierwszym miejscem, które widzimy wchodząc do mieszkania i pierwszym pomieszczeniem z jakim mają styczność nasi goście. Warto zadbać, aby była to przestrzeń zarówno funkcjonalna, reprezentatywna i w miarę możliwości przytulna. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się dokładniej jednemu z elementów wystroju, którym są wieszaki do przedpokoju. Jakie wybrać? Zapraszamy do lektury!

  1. Jaki wieszak do przedpokoju wybrać?
  2. Wieszaki na ubrania do przedpokoju – ścienne czy stojące?
  3. Z jakiego materiału wybrać wieszak do przedpokoju?

Warto zadbać o to by przedpokój był wizytówką całego mieszkania, a z drugiej strony – by pełnił swoje funkcje, m.in. miejsca na buty czy odzież wierzchnią, zarówno dla domowników jak i odwiedzających ich gości. W niniejszym artykule dowiesz się na jakie wieszaki do przedpokoju warto postawić.

Jaki wieszak do przedpokoju wybrać?

Wieszaki na ubrania dzielą się na kilka kategorii. Wieszaki ścienne na ubrania czy wieszaki stojące? Jaki materiał? Jakie rozmiary? Warto zadać sobie te kilka pytań przed zakupem, aby mieć pewność trafności wyboru. Wieszaki, które spotyka się w sklepach są wykonane praktycznie z każdego tworzywa, zatem wybór zależeć będzie tutaj od tego czy ma pełnić dla nas bardziej funkcję praktyczną czy dekoracyjną (choć obie te opcje mogą iść też razem w parze). Kolejna kwestia to odpowiedź na pytanie: wieszaki ścienne czy wieszaki stojące? Jedni kierują się tutaj przede wszystkim rozmiarem, gdyż wieszaki ścienne dobrze sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach. Z kolei wieszaki stojące w bardzo ciekawy sposób dekorują duży przedpokój. Wieszaki stojące posiadają na ogół również miejsce na parasolki. Czasem spotyka się również tzw. wieszaki teleskopowe, które mocowane są między podłogą a sufitem. Coraz większą popularność zdobywają moduły składające się z wieszaków na ubrania u góry i szafek na buty na dole. Z pewnością jest to ciekawa i warta rozważenia funkcjonalność typu 2 w 1, np. jeśli dysponujemy małym przedpokojem.

Wieszaki na ubrania do przedpokoju – ścienne czy stojące?

Co wybrać – wieszaki na ścianę czy wieszaki stojące? Odpowiedź jest tutaj dość jednoznaczna. Jeśli nie dysponujesz duża przestrzenią w swoim przedpokoju, to koniecznością będzie wieszak ścienny. W innym przypadku mówiąc potocznie po prostu wieszak stojący by „zawadzał” domownikom i gościom. Wieszak ścienny jak sama nazwa wskazuje mocowany jest do ściany, w związku z czym nie zajmuje dużo miejsca. Dobrym rozwiązaniem są wieszaki ścienne z dodatkową półką, na której możemy trzymać rękawiczki, czapki czy okulary przeciwsłoneczne. Nie ma tutaj potrzeby nadmiernego kombinowania – ważne aby wieszak był wygodny w codziennym użyciu i po prostu estetyczny. Oczywiście, jeśli domowników jest dużo to warto zadbać o odpowiednią ilość haczyków na kurtki i płaszcze, tak aby każdy miał odrobinę własnego miejsca na ubrania. W przypadku większych mieszkań czy domów, jeśli przedpokój dysponuje odpowiednim metrażem, można pozwolić sobie na wieszak wolnostojący. Tego typu stojące wieszaki znamy chociażby z kawiarni, gabinetów lub biur. Wieszaki stojące mają ten plus, że dają projektantom dużo możliwości oryginalnej aranżacji przestrzeni. Często też wieszak stojący jest ozdobą sam w sobie, np. imitując drzewo z gałęziami, na których wieszamy ubrania. Z drugiej strony, jego minusem jest to, że łatwo taki wieszak przewrócić, więc nie będzie to dobre rozwiązanie, jeśli mamy w domu małe dzieci. Należy podczas zakupu zwrócić wtedy szczególną uwagę czy taki wieszak jest dostatecznie stabilny.

Z jakiego materiału wybrać wieszak do przedpokoju?

Wieszaki do przedpokoju produkowane są z różnego rodzaju materiałów. Popularne w ostatnim czasie są wieszaki drewniane, np. w formie mocowanych do ściany napisów. Często spotkać można standardowe wieszaki na odzież wierzchnią z drewna giętego. Wieszaki drewniane są bardzo gustowne i w dobrym tonie, jednak warto pamiętać, że wieszak na ubrania do przedpokoju musi korespondować z pozostałymi elementami wystroju oraz wyglądem całego mieszkania. Czasem dobrym rozwiązaniem będzie wieszak z tworzywa sztucznego, np. wieszak plastikowy. Oczywiście wieszak plastikowy czy z innego tworzywa sztucznego będzie bardziej narażony na różnego rodzaju uszkodzenia. Dobrym rozwiązaniem będzie również wieszak do przedpokoju w formie metalowej ramy, złożonej z rurek. Można taką konstrukcję kupić lub zrobić samemu spawające ze sobą poszczególne metalowe elementy. Wiele zależy tutaj od naszej inwencji twórczej. Jeśli nie mamy na to czasu lub ochoty, to oferta sklepów meblowych i marketów budowlano-urządzeniowych jest baaaardzo duża i bez problemu znajdziemy w nich taki wieszak do przedpokoju, który spełniał będzie nasze oczekiwania. Grunt to estetyka, stabilność i odpowiednio pojemność, tak aby wieszak pomieścił ubrania przychodzących do nas gości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.