Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś
Wnętrza Adaptacja strychu w domu jednorodzinnym

Adaptacja strychu w domu jednorodzinnym

Data publikacji 21 marca 2019


Poddasza, które występują w domach jednorodzinnych, a zwłaszcza tych budowanych w dawnych czasach, często są zupełnie nieużytkowane. To błąd, ponieważ każde dodatkowe miejsce warto by było jakoś wykorzystać i znaleźć dla niego odpowiednie zastosowanie. Poddasze można przerobić chociażby w małe mieszkanie, lekko podnosząc jego dach i oczywiście przerabiając je w taki sposób, aby spełniało ono podstawowe warunki mieszkalne. A jak to zrobić?

Zobacz też: Czym wyczyścić telewizor LED?

Adaptacja strychu w domu jednorodzinnym

Adaptacja strychu w domu jednorodzinnymKażdy, kto zastanawia się nad przetworzeniem swojego poddasza w mieszkanie lub przynajmniej jakiś większy pokój, powinien na samym początku zgłosić się do odpowiedniego urzędu po zgodę na rozpoczęcie budowy. Oczywiście nie wszystkie działania przeprowadzane w budynkach wymagają takiej zgody. Wszystko zostało zapisane w ustawach. Dlatego łatwo można sprawdzić, czy rodzaj prac, jakie chce się wykonać, także się w nich znajduje. Przede wszystkim uzyskania takiej zgody wymaga rozbudowa albo nabdudowa budynku. W pewnym stopniu adaptacja poddasza będzie z nią związana. Ponieważ najczęściej, aby taką cześć domu na nowo zaaranżować, należy podnieść lub obniżyć dach, wstawić dodatkowe ścianki działowe. Czy nawet wybrać inne nachylenie samego dachu.

O zgodę na przeprowadzenie budowy należy też postarać się w sytuacji, gdy planuje się przebudowę pewnych elementów konstrukcyjnych. Czyli np. stworzenie dodatkowego miejsca na schody poprzez powiększenie otworu występującego w stropie. To ważne, aby nie rozpoczynać adaptowania strychu bez załatwienia niezbędnych formalności. Bez zgody prace nie mogą być rozpoczęte.

Jak wykorzystać poddasze?

Oczywiście sama adaptacja poddasza też nie jest prostym zadaniem. A na pewno jest zadaniem trudniejszym od czynności, jakie należy wykonać, aby uzyskać zgodę na przeprowadzenie przebudowy. Mimo wszystko warto się jej podjąć. Warto to zrobić, by maksymalnie wykorzystać całą przestrzeń występującą w budynku mieszkalnym. Zwłaszcza jeżeli on sam nie jest zbyt duży, a domownikom zaczyna w nim brakować optymalnej ilości wolnego miejsca. Adaptacja może stać się nie tylko pojedynczym dodatkowym pomieszczeniem, ale nawet całym mieszkaniem. Dość często adaptuje się ją właśnie w taki sposób. Domy wyposażane w duże i przytulne poddasza na ten moment są chętnie kupowane. Bo ludzie widzą w nich ogromny potencjał.

Dzięki takiemu dodatkowemu poddaszu, choćby nawet nie było ono zbyt duże, zyskują sporą ilość przestrzeni, którą początkowo mogą pozostawić pustą, by zaadaptować ją dopiero w momencie, gdy powiększą swoją rodzinę albo znajdą dla takiego punktu konkretne zastosowanie. Zawsze należy jednak pamiętać o tym, by rozpoczęcie prac poprzedzić uzyskaniem na nie zgody. Budynki z poddaszem nie sprawdzą się jednak u każdego. Mimo iż dawniej te dodatkowe pomieszczenia pojawiające się pod dachem były czymś zupełnie normalnym, dziś młodzi ludzie częściej od nich odchodzą, bo nie chcą później zmagać się z trudnościami związanymi z adaptowaniem poddasza. Warto więc samemu sobie przemyśleć, czy potrzebuje się takiej dodatkowej przestrzeni w domu.

Sprawdź również: Jak rozmrozić lodówkę i zamrażarkę?

vInterior

Redakcja vinterior.pl to grupa specjalistów z zakresu wnętrza, budownictwa, ogrodu, domu. W naszych artykułach znajdziesz masę przydatnych informacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?