Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś
Wnętrza

Krzesła ogrodowe – jak wybrać najlepsze?

Data publikacji 24 sierpnia 2020

Ogród bez miejsca do siedzenia jest zdecydowanie niekompletny, szczególnie gdy chcemy zapraszać do siebie znajomych i robić na przykład grilla. Jakie krzesła wybrać, aby służyły nam przez lata i przy okazji dobrze się prezentowały?

1. Krzesła ogrodowe – wygląd krzeseł, na który warto postawić
2. Materiał wykonania krzeseł ogrodowych – który jest najlepszy?
3. Krzesła ogrodowe składane – plusy i minusy
4. Jak dbać o krzesła ogrodowe?

Krzesła ogrodowe – wygląd krzeseł, na który warto postawić

Aranżacja ogrodu i wygląd mebli na jakie się zdecydujemy to tak naprawdę kwestia indywidualna i sprawa tego, co nam się wizualnie podoba. Jeżeli jednak chcemy podążać za trendami, możemy wybierać spośród trzech różnych typów projektu tego rodzaju mebli, na które składają się:

  • krzesła ogrodowe klasyczne, najczęściej wytworzone z drewna. Ich linia jest prosta, kształt zazwyczaj niewyszukany, chociaż niektóre modele posiadają miękką wyściółkę na siedzisku. Większe i bardziej masywne modele mogą posiadać dodatkowo podłokietniki;
  • krzesła ogrodowe nowoczesne, charakteryzujące się przede wszystkim miękkimi, giętkimi kształtami i dużą różnorodnością materiałów z jakich są wykonane. Często organiczne wręcz kształty kontrastują z ostrymi załamaniami materiału, co czyni taki zestaw krzeseł bardziej atrakcyjnymi wizualnie. Ze względu na nowocześniejszą konstrukcję zwykle są też bardziej ergonomiczne;
  • krzesła ogrodowe dedykowane dzieciom, odpowiednio mniejsze i bardziej przemyślane pod kątem bezpieczeństwa pociechy. W tej kategorii króluje przede wszystkim mnogość ozdób, kolorów. Możemy zdecydować się na krzesło dla dziecka będące po prostu miniaturką standardowego lub wybrać takie cechujące się większą stabilnością czy dodatkowymi podpórkami i ogranicznikami, aby pociecha z niego nie spadła.

Wybór konkretnego stylu powinien być podyktowany nie tylko naszymi osobistymi preferencjami, ale także wizją dopasowania krzeseł do pozostałych elementów aranżacji ogrodu. Jeżeli skupimy się na obu tych aspektach uzyskamy bardzo dobre rezultaty.

Materiał wykonania krzeseł ogrodowych – który jest najlepszy?

Podobnie jak różnią się stylistyką, krzesła ogrodowe są wykonywane także z wielu różnych materiałów. Najpopularniejszymi, na jakie natrafimy w sklepach są:

  • drewno, występujące w najróżniejszych odmianach i wariacjach, jednocześnie będąc najczęściej wykorzystywanym. Możemy znaleźć krzesła wykonywane z miękkich rodzajów, jak na przykład sosna, jak i z o wiele bardziej wytrzymałych gatunków egzotycznych, jak to ma miejsce na przykład w przypadku krzeseł w stylu kolonialnym, gdzie króluje palisander czy eukaliptus. Jeżeli zależy nam na tym, by meble stały w ogrodzie cały rok, zdecydowanie lepiej jest wybrać drewno twardsze i odporniejsze na warunki atmosferyczne, chociaż i tak musimy pamiętać o jego odpowiednim zabezpieczeniu;
  • plecionka lub wiklina, chociaż zwykle częściej spotkamy ją w przypadku foteli ogrodowych, to wciąż jest dość popularnym wyborem. Niestety jest to materiał nietrwały, nieodporny na trudne warunki i nie powinniśmy trzymać go w ogrodzie przez cały rok;
  • metal, będący domeną szczególnie nowoczesnych krzeseł ogrodowych. Jest niewątpliwie wytrzymały i może przybierać bardzo ciekawe formy, jednak z drugiej strony szybko się nagrzewa oraz nie jest obojętny na deszcz, ze względu na możliwość zardzewienia. Jeżeli chcemy mieć metalowe krzesła ogrodowe należy pamiętać, aby dobrać do nich zestaw poduszek lub koców;
  • plastik, będący najtańszym i jednocześnie najmniej efektownym sposobem na wyposażenie ogrodu. Meble plastikowe są wprawdzie bardzo odporne na warunki pogodowe, jednak z drugiej strony również nagrzewają się na słońcu, a z czasem mogą także blaknąć. Niestety, jeżeli oczekujemy ciekawego designu, największy atut krzeseł plastikowych – cena – przestanie obowiązywać, ponieważ im bardziej elegancki zestaw, tym więcej przyjdzie nam za niego zapłacić.

Krzesła ogrodowe składane – plusy i minusy

Poza krzesłami standardowymi możemy zdecydować się również na drugi wariant, czyli krzesła ogrodowe składane. Z jednej strony jest to bardzo dobry pomysł w sytuacji, gdy nasz „ogród” to tak naprawdę taras lub balkon lub gdy mamy go na tyle niewielkiego, że nie chcemy na stałe zabierać sobie powierzchni. Minusem krzeseł składanych jest jednak ich mniejsza stabilność i możliwość uszkodzenia się w miejscu zgięcia mebla. Ten ostatni problem dotyczy szczególnie krzeseł plastikowych, gdzie wystarczy często przyłożyć minimalnie większą siłę by je złamać.

Jak dbać o krzesła ogrodowe?

Dbanie o krzesła ogrodowe zależy tak naprawdę od tego, z jakiego materiału są one wykonane. Niektóre meble absolutnie nie powinny zostawać w ogrodzie na cały rok, jeżeli oczywiście zależy nam na ich długiej przydatności do użytkowania. Do tej kategorii zaliczamy przede wszystkim wiklinę, wszelkiego rodzaju plecionki, delikatny i łatwy do porwania przez wiatr plastik oraz miękkie odmiany drewna. Gdy nasze meble są całoroczne należy pielęgnować je zgodnie z wymaganiami surowca, z jakiego są zrobione: drewno impregnować odpowiednimi substancjami, metal malować raz na jakiś czas farbą zabezpieczającą przed korozją i tak dalej.

vInterior

Redakcja vinterior.pl to grupa specjalistów z zakresu wnętrza, budownictwa, ogrodu, domu. W naszych artykułach znajdziesz masę przydatnych informacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?