Budowa altany ogrodowej
Data publikacji 11 czerwca 2019Spędzanie czasu na świeżym powietrzu w towarzystwie bliskich i w otoczeniu własnego domu to chyba najprzyjemniejszy sposób na wypoczynek. Wiele osób decyduje się na budowę domu w zasadzie tylko po to, aby mieć teren, na którym będą mogły postawić altankę, ustawić grilla i zorganizować niewielkie przyjęcie na świeżym powietrzu gdy tylko będą chciały.
Zobacz też: Co pasuje do ceglanej ściany?
Jaką altanę wybrać?
Budowa altany ogrodowej wiąże się z pewną inwestycją, ale jest to wydatek na długie lata. Z pewnością w upalne letnie dni pogratulujemy sobie możliwości wypoczywania właśnie w altanie, bo nie przy każdej pogodzie nadaje się taras. Altana może być murowana lub drewniana, dostępne są też w sprzedaży gotowe pawilony poliwęglanowe. Najczęściej buduje się lekkie, drewniane altany z drewnianym lub dachówkowym dachem i pergolowymi ścianami. Taka altana zapewnia solidne zadaszenie i cień w bardzo upalne dni, i przy okazji dobrze się prezentuje w ogrodzie. Na pergoli można pokusić się o posadzenie winorośli lub bluszczu, aby altana miała jeszcze bardziej swojski charakter. Altany murowane wymagają nieco większego zaangażowania, ponieważ trzeba je budować cegła po cegle. Jednak gwarantują solidniejszą konstrukcję.
Rodzaje altan
Altany drewniane buduje się najczęściej z prefabrykatów, lub z bali. Konstrukcja z bali wymaga zastosowania specjalnego projektu wykonanego przez firmę zajmującą się budową altan. Drewniane altany wymagają solidnego podłoża. Najlepiej utwardzić je za pomocą kostki brukowej lub betonowej wylewki. W przypadku pawilonów ogrodowych, które są elementami gotowymi, wymagającymi jedynie złożenia, konstrukcja podłogi drewnianej jest już wkomponowana w cały pawilon. Lekkie, poliwęglanowe konstrukcje zawierają tylko dach i podpory, dlatego należałoby je wkomponować w podłoże za pomocą specjalnych mocowań.
Budowa altany w ogrodzie
Pozwolenia na budowę nie wymaga altana o powierzchni do 35m2, dlatego nie potrzeba załatwiać żadnych formalności, aby ją postawić. Najpierw należy wytyczyć granice altany i zabezpieczyć drewniane elementy przed działaniem czynników atmosferycznych. Następnie trzeba wykonać podstawę altany w postaci stopów fundamentowych i zamocować konstrukcję nośną podłogi. Kolejnymi krokami jest wznoszenie ścian i ułożenie dachu. Nie są to prace łatwe, dlatego wymagają znajomości tematu. Najlepiej więc będzie powierzyć postawienie altany specjalistycznej firmie. Dzięki temu zyskamy pewność, że jest to budynek trwały i bezpieczny – idealny do grillowania, biesiadowania i wypoczywania z książką.
Sprawdź również: Jak łatwo wyrównać podłogę?