Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś

Kuchnia otwarta czy zamknięta

1 kwietnia 2019 Kuchnia otwarta czy zamknięta


Większość kuchni można podzielić na dwa typy – te otwarte oraz zamknięte. Mimo iż obie odmiany są tworzone niemalże tak samo często, każda z nich charakteryzuje się innymi właściwościami. A to oznacza, że ma swoje wady oraz zalety. Na jaki typ kuchni warto się zatem zdecydować? To zależy i to od wielu czynników. Określając układ takiego pomieszczenia, należy wziąć pod uwagę wybrany dla niego styl, jego rozmiar oraz preferencje samych domowników. Tylko w taki sposób wybór na pewno będzie doskonały.

Kuchnia otwarta czy zamknięta

Kuchnia otwarta czy zamkniętaOtwarte kuchnie najczęściej występują w mieszkaniach oraz niewielkich domach. Nie bez powodu tam umieszcza się je najczęściej. Gdyby bowiem w jednym z takich lokali oddzielić kuchnię od salonu czy przedpokoju dodatkową ścianką, mogłoby dojść do utraty sporej ilości wolnego miejsca. Utworzone w ten sposób pokoje stałyby się też ciasne i nieprzytulne. Trudno by je było później tak zaaranżować, aby wszystko w nich na spokojnie pomieścić, a jednocześnie ich nie przytłoczyć. Otwarte kuchnie potrafią zatem wizualnie powiększyć metraż budynku. Są bardzo schludne i nowoczesne.

Wręcz zachęcają do kontaktów towarzyskich i idealnie sprawdzają się u tych rodzin, które lubią być ze sobą cały czas blisko. Jeden z domowników może przyrządzać posiłek, podczas gdy inni będą wylegiwać się na kanapie przed telewizorem. A jednak wszyscy w pewnym sensie wciąż będą znajdować się w tym samym pomieszczeniu, mając ze sobą stały kontakt i mogąc prowadzić swobodne konserwacje. Takie otwarte domy zbliżają do siebie ludzi. Jest to najprawdopodobniej ich główna zaleta.

Zalety kuchni otwartej

Nie da się jednak ukryć, że otwarta kuchnia nie przypadnie do gustu tym osobom, które cenią sobie idealny porządek i lubią przebywać w perfekcyjnie zorganizowanych miejscach. Mało kto potrafi bowiem zachować idealną czystość w pomieszczeniu, w którym na co dzień przygotowuje się posiłki. Im więcej osób mieszka w domu, tym częściej taka kuchnia jest zabrudzona. A nie zawsze da się przypilnować tego, by lokatorzy po każdym posiłku myli po sobie naczynia, odkładali wszystkie rzeczy na półki i sprzątali blat roboczy. A później, gdy człowiek chce sobie przez chwilę odpocząć i kładzie się na kanapie z myślą o tym, by zrelaksować się przy książce bądź ulubionym serialu, jego oczom od razu ukazuje się obraz bałaganu panującego w kuchni.

Wtedy ma do wyboru albo go zbagatelizować, albo wstać z miejsca i posprzątać cały harmider, rezygnując tym samym ze swojego relaksu. Kuchnie otwarte nie są też do końca higieniczne. Generowane w nich zapachy bardzo szybko przedostają się do innych pomieszczeń. Przez co może dojść do szybszego brudzenia się salonu i innych otaczających je pokoi. Oczywiście nie da się jednoznacznie powiedzieć, która z odmian tych dwóch kuchni będzie najlepszym rozwiązaniem. To wszystko zależy. Zarówno kuchnie otwarte, jak i te zamknięte znajdą swoich zwolenników. Bo niektórzy będą lepiej czuć się w tych pierwszych, podczas gdy inni docenią higieniczność tych drugich. Takie rozwiązania zawsze należy dopasowywać do siebie.

vInterior

Redakcja vinterior.pl to grupa specjalistów z zakresu wnętrza, budownictwa, ogrodu, domu. W naszych artykułach znajdziesz masę przydatnych informacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zamawianie mebli na wymiar
Turkusowy pokój dziecka
Generalny wykonawca

Jesteś zainteresowany reklamą?

Generalny wykonawca