Mały chlebak w kuchni
Data publikacji 9 lipca 2019Do prawidłowego przechowywania żywności w domu niezbędne są specjalne pojemniki. Zapobiegną one przede wszystkim utracie wilgoci z produktów, które mają pozostawać wilgotne, oraz pochłanianiu wilgoci przez produkty, które mają być suche. Dzięki zapewnieniu żywności odpowiednich warunków przechowywania, zapobiega się ich pleśnieniu czy rozwijaniu w nich drobnoustrojów i szkodników. Specjalne słoiki na ciastka, makarony, herbaty czy kasze, puszki na kawę, plastikowe pojemniki do mrożenia żywności lub trzymania jej w lodówce oraz mały chlebak – to wszystko gwarantuje prawidłowe przechowywanie żywności w kuchni. Tak naprawdę inwestycja w nie, to oszczędzanie pieniędzy – dzięki temu nie wyrzuca się zepsutego lub nieświeżego jedzenia.
Chlebak – niezbędny w kuchni
Każda pani domu wie doskonale, że pieczywo najlepiej smakuje tego samego dnia, którego zostało wypieczone. Choć często kupujemy je w foliowych szczelnych workach, to przechowywanie tak chleba czy bułek nie jest najlepszym sposobem na utrzymanie ich w świeżości. Nie wolno ich z pewnością pozostawiać na powietrzu – wtedy szybko czerstwieją i nie nadają się do jedzenia. Trudno jest jednak każdego dnia skoro świt wstawać po świeże bułki do sklepu. Pieczywo najczęściej kupujemy na dwa dni.
Jak przechować pieczywo przez 2-3 dni?
Aby pieczywo na drugi dzień od zakupu nie było czerstwe, warto przechowywać je w specjalnym chlebaku. W przypadku małych gospodarstw domowych, mały chlebak jest w zupełności wystarczający. Nie będzie on zajmował wiele miejsca, a wystarczy, aby schować w nim kilka bułek czy bochenek chleba, a nawet jedno i drugie. Mały chlebak ceramiczny lub plastikowy czy drewniany, fantastycznie sprawdzi się w nowoczesnej kuchni także jako element ozdobny. Stawia się go zwykle na blacie roboczym, choć jeśli wybierze się odpowiednio otwieraną pokrywę chlebaka, to można też trzymać go w szafce. Dzięki temu mały chlebak w małej kuchni nie będzie zajmował przestrzeni na blacie roboczym. Nie warto kupować ogromnych chlebaków do małej kuchni, ponieważ będą tylko zawadzały, a większość ich pojemności i tak nie będzie wykorzystywana. Nawet mając naprawdę niewielką kuchnię, nie trzeba rezygnować z uniwersalnych sposobów przechowywania żywności, takich jak słoiki czy chlebak. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni rozmiar i model, co przy dostępnej w sklepach szerokości asortymentu nie powinno być takie trudne. Za to gdy dobrze zagospodarujemy ten obszar – będziemy cieszyć się zawsze świeżym i wolnym od moli spożywczych jedzeniem.