Szukając uniwersalnego, mobilnego elektronarzędzia do wkręcania i wiercenia na pierwszy plan wysuwają się wiertarko-wkrętarki akumulatorowe. Dzięki rozwojowi technologii i stosowaniu coraz wydajniejszych baterii sprzęt tego typu powoli wypiera z użycia tradycyjne wkrętarki sieciowe. W sprzedaży znajdziemy wiele ich wersji, w tym najczęściej spotykane, zasilane akumulatorami o napięciu 12V i 18V. O czym świadczy napięcie akumulatora? Czy ma to wpływ na sprawność działania narzędzia, a jeśli tak, to jaki?

Narzędzie do prostych prac montażowych

Szukając uniwersalnej wiertarko-wkrętarki do majsterkowania, okazjonalnego skręcania mebli lub naprawy urządzeń gospodarstwa domowego, nawiercania otworów w deskach czy montażu płyt drewnopodobnych, nie potrzebujemy sprzętu oferującego szczególnie wysoki moment obrotowy, a to jeden z głównych parametrów zależnych od napięcia akumulatora. Zasadniczo możemy przyjąć, że im wyższe napięcie baterii, tym wyższy moment obrotowy, jakim dysponuje wiertarko-wkrętarka akumulatorowa. W przypadku podstawowych modeli tego typu narzędzi dedykowanych realizacji niewymagających prac montażowych napięcie akumulatora nie będzie miało tak dużego znaczenia, jak w przypadku narzędzi profesjonalnych. W związku z tym akumulator 12V będzie zupełnie wystarczający. Jest on tańszy i lżejszy od litowo-jonowego akumulatora 18V. Pod internetowym adresem https://ingar.pl/produkty/elektronarzedzia-akumulatorowe/wiertarko-wkretarki,2,9 znajdziesz wkrętarki obu typów.

Wkrętarka z udarem

Jeśli poszukujesz urządzenia oferującego wyższy moment obrotowy, zdolnego do wiercenia nie tylko w materiałach miękkich, ale i w betonie, warto zdecydować się na zakup akumulatorowej wiertarko-wkrętarki 18V lub z baterią o jeszcze wyższym napięciu. Aktualnie w sprzedaży bez problemu znajdziesz akumulatory 20V, 21V, a nawet 24V. Oczywiście nie jest to parametr decydujący o komforcie obsługi i efektywności działania tego typu sprzętu, ale mający bezpośredni wpływ na jego maksymalny moment obrotowy. W przypadku wkrętarko-wiertarek z udarem to właśnie ten parametr (oczywiście w połączeniu z wiertłem) decyduje o skuteczności wiercenia w murze. Większy moment obrotowy to także większa szybkość wkręcania i wykręcania, a tym samym szybsza praca. Wybierając wkrętarkę do zastosowań profesjonalnych, warto stawiać na sprzęt zasilany bateriami o wyższym napięciu niż 12V.

Dla większości drobnych majsterkowiczów poszukujących lekkiego elektronarzędzia do prostych prac konstrukcyjnych lub monterskich wystarczającym wyborem będzie wiertarko-wkrętarka z akumulatorem 12V. Jeśli jednak potrzebujesz sprzętu z wyższym momentem obrotowym, również do wiercenia z udarem, postaw na urządzenie z baterią o napięciu 18V lub wyższym.