Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś

Zagospodarowanie piwnicy w bloku

11 marca 2019 Zagospodarowanie piwnicy w bloku

Każdą posiadaną przestrzeń warto w jakiś sposób wykorzystać, zwłaszcza jeśli chodzi o mieszkania w blokach. Osoby wynajmujące kawalerki czy nawet większe metrażowo lokale zazwyczaj narzekają bowiem na brak optymalnej ilości pomieszczeń do przechowywania rzeczy, z których nie korzysta się na co dzień. Trudno upchnąć je wszystkie pod łóżkiem czy na balkonie. Najlepiej i najbezpieczniej przechowywać takie rzeczy po prostu w piwnicy. A jak ją zagospodarować, aby stała się funkcjonalnym i praktycznym schowkiem? Sprawdź jak wygląda organizacja piwnicy w bloku.

Sprawdź także: Jak urządzić mały pokój w bloku?

Organizacja piwnicy w bloku

Piwnice w blokach przeważnie nie są zbyt duże. Niektóre z nich przypominają bardzo ciasne klitki, których metraże nie przekracza dwóch czy trzech metrów kwadratowych. Czy na takiej powierzchni da się więc cokolwiek upchnąć? Oczywiście, że tak, jednak liczy się tutaj pomysłowość i spora dawka zaangażowania.

Organizacja piwnicy w bloku może być czasami wyzwaniem, ale odpowiednie planowanie i zastosowanie się do kilku zasad może znacznie ułatwić utrzymanie porządku i funkcjonalności tego miejsca. Co trzeba wziąć pod uwagę?

  1. Rozplanowanie przestrzeni – przed rozpoczęciem porządkowania warto sporządzić plan rozmieszczenia rzeczy w piwnicy. Można to zrobić na papierze lub za pomocą aplikacji do planowania przestrzeni.
  2. Zakup półek i pojemników – półki i pojemniki są kluczowe do utrzymania porządku. Pomoże to w organizacji rzeczy i zapobiegnie ich przypadkowemu rozsypaniu się.
  3. Kategoryzacja przedmiotów – podziel przedmioty na kategorie, takie jak narzędzia, sezonowe ubrania, sprzęt sportowy itp. To ułatwi szybsze znalezienie potrzebnych rzeczy w przyszłości.
  4. Oznaczenie pojemników – sklejenie etykietek z opisem zawartości na pojemnikach pozwoli uniknąć konieczności ich otwierania, aby sprawdzić, co się w nich znajduje.
  5. Oczyszczenie i uporządkowanie – przeprowadź gruntowne oczyszczenie piwnicy. Wyrzuć lub przekaż niepotrzebne rzeczy. Wszystko, co ma wartość sentymentalną, ale nie jest codziennie używane, można przechować wyżej lub poza piwnicą.
  6. Oświetlenie – upewnij się, że piwnica jest dobrze oświetlona. W razie potrzeby zainstaluj dodatkowe lampy lub latarki.
  7. Bezpieczeństwo – zabezpiecz piwnicę przed kradzieżą i wilgocią. Zainstaluj solidne zamki na drzwiach i zastosuj środki na wilgoć, jeśli jest to konieczne.
  8. Regularne porządki – regularnie organizuj przestrzeń piwnicy, aby utrzymać porządek. Możesz ustawić sobie harmonogram na przykład raz na pół roku, aby upewnić się, że wszystko jest w odpowiednim miejscu.
organizacja piwnicy w bloku

Jak zabezpieczyć piwnicę?

Aby zabezpieczyć piwnicę, należy przede wszystkim zadbać o solidne zamknięcie drzwi wejściowych na klucz. Warto również zainwestować w systemy ochrony, takie jak zamki wielopunktowe lub elektroniczne zamki szyfrowe, które zapewniają dodatkową warstwę bezpieczeństwa. Instalacja oświetlenia zewnętrznego oraz monitoringu wideo może dodatkowo odstraszać intruzów. Niezależnie od tych środków zabezpieczających, regularne inspekcje i utrzymywanie porządku w piwnicy mogą pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa oraz szybkiego wykrycia potencjalnych zagrożeń.

Co warto trzymać w piwnicy w bloku?

W piwnicy w bloku można przechowywać różne rzeczy w zależności od jej przeznaczenia i warunków panujących w danym miejscu. Oto kilka przykładów rzeczy, które warto trzymać w piwnicy:

  1. Artykuły sezonowe – opony zimowe, meble ogrodowe, sprzęt narciarski, namioty czy świąteczne dekoracje, które nie są potrzebne na co dzień.
  2. Zapasowe materiały budowlane – płytki, farby, narzędzia, które nie są regularnie używane, ale mogą być przydatne do napraw lub renowacji mieszkania.
  3. Przechowywanie żywności – długoterminowe zapasy żywności, takie jak konserwy, makarony czy słoiki.
  4. Rowery i inne pojazdy – jeśli nie ma miejsca w mieszkaniu, piwnica może być dobrym miejscem do przechowywania rowerów, hulajnóg czy wózków dziecięcych.
  5. Przechowywanie dokumentów i archiwów – mniej ważne dokumenty, stare rachunki czy inne papiery, które nie są potrzebne na co dzień.
  6. Elektronika i sprzęt AGD – starsze urządzenia, których się nie używa, ale mogą się przydać w razie awarii lub jako zapas.
  7. Zbędne przedmioty – w piwnicy można trzymać rzeczy, które nie są regularnie używane, ale mogą mieć wartość sentymentalną lub być przydatne w przyszłości.

Przy przechowywaniu rzeczy w piwnicy warto pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu przed wilgocią, kurzem i ewentualnymi szkodnikami. Oprócz tego należy regularnie kontrolować stan przechowywanych przedmiotów, aby zapobiec ewentualnym problemom z zagrzybieniem czy uszkodzeniami.

Zobacz również:

vInterior

Redakcja vinterior.pl to grupa specjalistów z zakresu wnętrza, budownictwa, ogrodu, domu. W naszych artykułach znajdziesz masę przydatnych informacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zamawianie mebli na wymiar
Turkusowy pokój dziecka
Generalny wykonawca

Jesteś zainteresowany reklamą?

Generalny wykonawca