Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś

Co pasuje do ceglanej ściany?

15 marca 2019 Co pasuje do ceglanej ściany

Cegła to materiał wyjątkowy. W każdym tego słowa znaczeniu. Najczęściej wykorzystuje się go do tworzenia zewnętrznych części budynku, ale nikt nie powiedział, że nie można zużyć go w zupełnie przeciwny sposób – właśnie we wnętrzu domu, wypełniając cegłą pojedynczą ścianę lub niewielki jej fragment. Efekt naprawdę zachwyca i staje się wyrazistym elementem pokoju, zwłaszcza jeśli zostaje umiejętnie połączony z pozostałymi sferami.

Zobacz także: Farba z brokatem

Ściana z gołej cegły – czy to dobry pomysł?

Bo wbrew pozorom nietrudno jest stworzyć ciekawą i udaną aranżację z wykorzystaniem ceglane ściany. Mimo iż cegła na pozór może wydać się dość skomplikowanym surowcem, zwłaszcza dla prawdziwych tradycjonalistów, którzy do tej pory nie poświęcali zbyt wiele czasu na projektowanie pomieszczeń, ale jednak jest to o tyle wdzięczny materiał, że wspaniale łączy się z niemalże wszystkimi innymi tworzywami. Efektownie wygląda zarówno w połączeniu ze zwykłym drewnem, jak i surowym metalem bądź szlachetnym naturalnym kamieniem. Należy jednak uważać, aby tutaj nie przesadzić. Jedna ceglana ściana najczęściej jest na tyle efektowna i wyrazista, że pozostałą część pomieszczenia należy w jakiś sposób „uspokoić”.

Załagodzić ją i wykorzystać w niej te zupełnie podstawowe materiały, aby aranżacja była mocna, ale jednocześnie niezagracona. Samej cegły też nie powinno być natomiast zbyt wiele. Raczej nikt nie pomyślałby o tym, aby wypełniać nią wszystkie ściany pojedynczego pokoju, jednak i takie rzeczy się zdarzają, a nie wyglądają one zbyt dobrze. Cegłą można np. odseparować część jadalną od strefy wypoczynkowej w salonie. Albo uzupełnić nią wystający filar w kuchni lub pokryć nią jedną ścianę w sypialni.

Co pasuje do ceglanej ściany

Co pasuje do ceglanej ściany?

Przechodząc jednak do konkretów – z jakimi materiałami taką ścianę wykonaną z cegły można więc spokojnie połączyć? Po pierwsze – na pewno z drewnem. Oba materiały można opisać niemalże tymi samymi słowami, a skoro więcej je łączy aniżeli różni, oznacza to, że dopasują się do siebie na zasadzie podobieństw. Te, niby inaczej wyglądające tworzywa mają ze sobą wiele wspólnego. Oba są bardzo klasyczne. Oba wyróżniają się wysoką estetyką. Podobnie jak drewno cegłę wykorzystuje się głównie w stylistyce rustykalnej, co tylko dowodzi jej ekskluzywności połączonej z jednoczesnym tradycjonalizmem. Nie jest jednak powiedziane, że duet drewna i cegły odnajdzie się jedynie w klasycznych projektach. Nowoczesność też lubi takie dziwne połączenia, które na tle modernistycznych i minimalistycznych przestrzeni nabierają zupełnie nowego charakteru. A jeśli jednak nie drewno, to co innego? Chociażby metal, równie często stosowany w projektach industrialnych, albo naturalny kamień – świetny do wnętrz ekskluzywnych. Wariantów jest naprawdę co niemiara.

A jeżeli komuś przypadły do gustu pomysły na aranżacje wnętrz z wykorzystaniem ceglanej ściany, ale sam nie jest w stanie ich zrealizować z powodu ograniczeń domu, które uniemożliwiają wzniesienie czegoś podobnego, zawsze pozostaje mu sięgnąć po doskonale imitującą je alternatywę. A chodzi tutaj o małe płytki wykonywane właśnie z cegły.

Sprawdź również: Budowa altany ogrodowej

vInterior

Redakcja vinterior.pl to grupa specjalistów z zakresu wnętrza, budownictwa, ogrodu, domu. W naszych artykułach znajdziesz masę przydatnych informacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zamawianie mebli na wymiar
Turkusowy pokój dziecka
Generalny wykonawca

Jesteś zainteresowany reklamą?

Generalny wykonawca