Dom jednorodzinny z piwnicą czy bez
Data publikacji 5 kwietnia 2019
Dawniej piwnice były zupełnie naturalnymi, wręcz podstawowymi elementami składowymi budynków mieszkalnych. Dziś ludzie coraz częściej od nich odchodzą i decydują się na budowanie obiektów bez tych dodatkowych miejsc do przechowywania. Zazwyczaj po prostu ich nie potrzebują. Uznają je za zbędne, niepotrzebne i kosztowne. Nie chcą wydawać pieniędzy na coś, z czego i tak później kompletnie nie skorzystają. W pewnych przypadkach stworzenie takiej piwnicy bywa jednak inteligentnym posunięciem.
Sprawdź także: Zagospodarowanie piwnicy w bloku
Dom jednorodzinny z piwnicą czy bez
Dziś wśród przygotowywanych przez architektów projektów budynków trudno jest natrafić na takie plany, które zawierają właśnie dodatkowe piwnice. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego coś, co było oczywistym wyborem jeszcze kilka lat temu, dziś odchodzi w niepamięć i zostaje uznane za niepotrzebne? Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to najczęściej chodzi o pieniądze i tak właśnie jest najczęściej w tym przypadku. Budowa piwnicy wiąże się przecież z dodatkowymi kosztami. Utworzenie takiego budynku potrafi być nawet o 1/3 droższe od postawienia obiektu niezawierającego piwnicy. A w dzisiejszych czasach ludzie starają się ograniczać swoje wydatki do minimum. Jeżeli nie muszą przeznaczać na coś swoich pieniędzy, po prostu tego nie robią, bo wiedzą, że tylko umiejętne zarządzanie budżetem może doprowadzić ich do szczytu bogactwa.
Piwnice stały się natomiast w pewnym sensie zbędne, więc umieszczanie ich w domach nie ma już aż takiego sensu jak dawniej. W dawnych czasach te pomieszczenia pełniły bowiem funkcję ocieplania pomieszczeń. Oddzielały pomieszczenia od gruntu, izolując je termicznie. Minimalizowały utraty ciepła, dzięki czemu w domach panowała wyższa temperatura. Dziś natomiast technologia grzewcza jest na tyle rozwinięta, że budynek sam potrafi o siebie zadbać i nie potrzebuje do tego żadnej piwnicy. Umieszczenie jej w obiekcie może mieć jednak kilka innych zalet, o których rzadko kiedy się mówi, ale które jednak mają ogromne znaczenie dla wygody życia.
Kiedy warto uwzględnić piwnicę w projekcie?
Architekci zalecają je umieszczać w domach stawianych na małych działkach. Nie da się bowiem utworzyć na nich jakiegoś większego budynku, a choć teoretycznie można by było zdecydować się na obiekt piętrowy, ten z kolei kosztowałby już dwukrotnie więcej, podczas gdy piwnica w mniej drastyczny sposób podwyższa koszty budowy. Staje się później najczęściej dodatkowym i bardzo praktycznym pomieszczeniem gospodarczym. Może służyć domownikom do przechowywania ogrodowych narzędzi, rowerów, innych pojazdów, starych mebli albo nawet przetworów. Jako że jest bezpośrednio połączona z samym budynkiem, bardzo łatwo się z niej korzysta. Nie trzeba wychodzić na dwór, aby wyciągnąć z niej to, czego w danym momencie się potrzebuje.
Mimo iż popularność projektów domów z piwnicami z roku na rok coraz bardziej słabnie, budynki wyposażone w te dodatkowe pomieszczenia mają kilka niewątpliwych zalet, dlatego warto przynajmniej rozważyć ich wybór. Zwłaszcza na małych działkach sprawdzą się znakomicie. Zmaksymalizują funkcjonalność domu, świetnie go organizując.