Piła łańcuchowa to bardzo przydatne narzędzie zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. Aby jednak w pełni wykorzystać jego możliwości, trzeba dobrać odpowiednią piłę do planowanych prac. Nie zawsze to łatwe.

Osoby, które planują zakup piły łańcuchowej, najczęściej stają przed dylematem – wybrać model elektryczny, czy spalinowy? Każdy z nich ma zalety i wady. Należy również pamiętać, że każdy z tych typów narzędzi przeznaczony jest do nieco innych zadań i ma swoje ograniczenia. Aby pomóc Wam w wyborze odpowiedniego rozwiązania, przygotowaliśmy krótki poradnik. Dowiecie się z niego, do czego przyda się piła elektryczna, a do czego spalinowa. Poznacie także plusy i minusy każdej z tych pił. Wyjaśnimy również, na jakie parametry zwracać uwagę, wybierając piłę łańcuchową.

Piła elektryczna

Wbrew temu, co można znaleźć na różnych forach internetowych, piły elektryczne to bardzo praktyczne i przydatne narzędzia. Nie każdy potrzebuje przecież piły do najcięższych i najbardziej wymagających prac. W przydomowym warsztacie często wystarczy dobrej klasy piła elektryczna. Dlaczego?

Piła elektryczna łańcuchowa to przede wszystkim bardzo niskie koszty eksploatacji. Nie trzeba wydawać pieniędzy na paliwo, oleje. To przekłada się również na łatwiejszą eksploatację. Przy spalinówkach trzeba jednak wykazać się nieco większą wiedzą. Z drugiej strony zasilanie prądem ma także pewne wady. Przede wszystkim trzeba mieć w pobliżu gniazdko elektryczne lub używać przedłużacza. Obecność przewodu utrudnia manewrowanie piłą, obniża jej poręczność i mobilność.

Warto dodać, co jest dziś dość istotne, że piła elektryczna ma mniejszy wpływ na środowisko naturalne niż model spalinowy, ponieważ nie emituje splin do atmosfery. Do tego silnik elektryczny nie jest tak głośny, jak jednostka spalinowa i nie generuje tak dużych wibracji. Nowoczesne silniki elektryczne mają także coraz częściej zabezpieczenie przed przegrzaniem. Nie bez znaczenia jest także to, że piły elektryczne są dużo lżejsze od spalinowych. Przy dłuższej pracy ta zaleta jest nie do przecenienia. Warto jeszcze dodać, że modele elektryczne są tańsze, zawsze są gotowe do pracy, ale długość prowadnicy jest tu ograniczona do 40 cm.

Na jakie parametry zwracać uwagę przy pile elektrycznej

Wybór modelu piły elektrycznej nie powinien być dziełem przypadku. Trzeba dobrać takie narzędzie do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Zasilanie takiego urządzenia jest standardowe – 230 V. Warto jednak zwrócić uwagę na moc piły. Ten parametr może być podawany w watach (W) lub kilowatach (kW). Nie zawsze będzie nam potrzebny model o najwyższej mocy. Do najprostszych prac przydomowych najczęściej wystarcza 1200 W, ale już przy częstym i długim użytkowaniu oraz przy cięciu grubszego drewna lepiej wybrać model o mocy co najmniej 2000 W.

Ważna jest także długość prowadnicy. Trudno przecinać grube drewno krótką prowadnicą, a do gałęzi niekoniecznie wygodna jest znowu długa prowadnica. Warto zastanowić się, jakie prace najczęściej będziemy wykonywali. Najkrótsze prowadnice mają 15 cm, najdłuższe – nieco ponad 40 cm. Również waga piły powinna być jak najmniejsza (przeciętnie to 5 kg). Poziom hałasu nie powinien przekraczać 100 dB.

Piła spalinowa

Jak na tle piły elektrycznej prezentuje się model spalinowy? Na pewno to ostatnie narzędzie ma większy potencjał. Właśnie dlatego jest powszechnie używane przez leśników i osoby zajmujące się zawodowo przecinaniem i docinaniem drewna. Piła spalinowa poradzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi pracami. Dużą zaletą spalinówek jest także ogromna mobilność. Nie trzeba martwić się o gniazdko elektryczne w pobliżu. Z drugiej strony trzeba mieć zawsze pod ręką mieszankę spalinową (benzyna i olej z powodu silnika dwusuwowego). Do tego takie piły są dużo cięższe niż elektryczne. Silnik spalinowy to również wyższy koszt eksploatacji. Niestety, piły spalinowe źle wpływają na środowisko naturalne, ponieważ emitują spaliny.

Należy jednak zauważyć, że piły spalinowe są najczęściej solidne i wytrzymałe. Potrafią służyć nawet przez kilka lat. Jednak taka piła jest bardzo głośna i najlepiej od razu zaopatrzyć się w specjalne słuchawki dźwiękoszczelne. Piła spalinowa to duża wydajność i możliwość przecinania nawet najgrubszych drzew. Niestety, niewygodne jest je uruchamianie za pomocą linki. Tylko najdroższe modele wyposażone są w elektroniczny zapłon.

Jak wybierać piłę spalinową?

W przypadku piły spalinowej ważne są podobne parametry jak w modelach elektrycznych. Warto zatem zwrócić uwagę na moc podawana w koniach mechanicznych (KM). Do najprostszych prac wystarczy 2,5 KM, natomiast do profesjonalnego użytku lepiej wybrać mocniejszy model. Pojemność silnika również nie powinna być zbyt mała, ponieważ piła nie będzie wydajna. Jednak zbyt duża pojemność to duże spalanie. Długość prowadnicy należy dobrać do charakteru wykonywanych prac – od 40 do 100 cm. Waga również nie może być zbyt duża, podobnie jak hałas.

Piła łańcuchowa może skutecznie wspomóc nas zarówno w przydomowych pracach, jak i w bardzo wymagających zadaniach. Należy jednak dobrać starannie typ piły i parametry modelu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.